5 potravin, které vám dodají energii

snidane

Cítíte se občas unavení, ale nechcete si dodávat energii jen kávou či čajem?

Dobijte „baterky“ těmi správnými potravinami.

Některé potraviny mají takové složení, že nás dokáží postavit na nohy jak rán, tak v průběhu dne, když to na vás zkrátka padne.

Máte nějaké osvědčené potraviny, které vám dodávají energii? Podělte se se zkušenostmi s ostatními mlsouny…

Ovesné vločky

Nenápadné ovesné vločky bychom měli zařadit do jídelníčku zejména po ránu, ať už v podobě ovesné kaše nebo nebo müsli. Ovesné vločky jsou bohaté na draslík, vápník, hořčík, vitamíny B, vitamínem E, vlákninu a dalšími živinami bojujícím proti stresu a únavě. Potraviny obsahující větší množství draslíku, jako ovesné vločky, pomáhají nejen proti momentální, ale také chronické únavě.

Díky nízkému glykemickému indexu se z nich energie uvolňuje postupně, jak se sacharidy dostávají do krevního oběhu. Proto jsou ovesné vločky vhodné pro sportovce, i pro lidi s náročným zaměstnáním.

Banány

Jakmile nás přes den přepadne nečekaná únava, sáhnout můžeme po banánech. Jsou skvělou, lehce stravitelnou svačinou. Přírodní cukr obsažený v banánech je totiž snadno stravitelnou formou sacharidů, které umí neprodleně dodat energii a zlepšit schopnost soustředění. Kromě sacharidů obsahují banány také draslík, minerály, vitamín A, C a některé vitamíny B a stopové prvky jako hořčík, fosfor a železo.

Chia semínka

Chia semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny. Nejen díky tomu jsou vhodné pro boj s únavou.  Chia semínka jsou superpotravinou, která umí absorbovat až desetinásobek své hmotnosti ve vodě a urychluje tak trávení a současně udržuje tělo hydratované. Zkuste si je přidat ráno do ovesných vloček nebo do smoothie.

Brokolice

Brokolice se chlubí obsahem vlákniny, vápníku, draslíku,  kyseliny listové, vitamínů A, C a betakarotenu. Díky tomuto složení nás může udržet vzhůru. Brokolice je stejně jako chia semínka superpotravinou a podporuje celkovou obranyschopnost organismu. Mimo jiné je bohatým zdrojem koenzymu Q10, který také produkuje energii.

Mandle

Proti únavové krizi vám pomohou také mandle. Jsou totiž bohatým zdrojem draslíku, hořčíku, fosforu vápníku a železa. Hořčík v nich obsažený povzbuzuje látkovou výměnu a je nutné, abychom dbali na dostatek hořčíku v těle, protože jeho nedostatek vede k celkové únavě. Hrst nesolených mandlí organismus probere.

Vitamin C

Mimo tyto potraviny vám proti únavě pomůže i konzumace potravin se zvýšeným obsahem vitamínu C. Ten totiž odstraňuje pocit únavy, posiluje imunitu a posiluje činnost nadledvinek.

Sandra Š.
foto: picjumbo.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>