Boršč, který se vždy povede

East europe beetroot soup borscht russian ukrainian cuisine

Polévky hrály v ruské kuchyni vždy velmi důležitou roli. Tradiční ruské polévky jako šči, rassolnik, soljanka či okroška jsou známy snad již od nepaměti. Mezi ty nejznámější však nepochybně patří boršč.

Boršč, snad jediné ruské národní jídlo. Velice podobné polévky se vaří i v dalších zemích. Podobné nejsou jen recepty, ale také názvy. Boršč a jeho obměny se rozšířily především tam, kde se pěstovala řepa. Ta je v boršči základní zeleninou. Úprava boršče se liší podle jednotlivých zemí a místních zvyklostí a variant je tolik, že snad ani neexistuje přesný recept.

Ve správném boršči by nemělo chybět maso nebo alespoň vývar z masa a kostí. Říká se, že masa by měly být nejméně tři druhy. Základním druhem masa je však hovězí maso, do vývaru pak patří i hovězí kosti, především morkové. Další je pak maso vepřové, lze přidat kousek uzeného, játra a drůbeží maso. V některých oblastech se používají dokonce i ryby. Maso se do polévky buď rovnou krájí na malé kousky, nebo se nakrájí až po uvaření.

Základní zeleninou pro boršč je červená řepa. Ta mu dodává červenou barvu. Kromě této základní zeleniny se do boršče přidává cibule, hlávkové zelí, kapusta, kořenová zelenina, především mrkev a celer. Podle sezóny se může přidat i další zelenina. Brambory by tam být neměly, protože boršč není polévka z bramborových končin. Jelikož je právě sezona hub i řepy, je ten správný čas na uvaření této syté polévky. Věřte, že druhý chod nebudete potřebovat.

Pro 4-6 mlsounů:

300 g červené řepy
300 g hovězího masa
300 g vepřového masa
100 g mrkve
100 g petržele
1 cibule
2 stroužky česneku
5 lžic slunečnicového oleje
100 g kysaného zelí
1,5 l vody
nové koření
bobkový list
pepř
sůl
petrželová nať
kysaná smetana

Nejprve ve slupce uvaříme červenou řepu a po ochlazení ji oloupeme a nakrájíme na kostičky. (Lze připravit i den předem. Řepa se vaří poměrně dlouho). V hrnci na rozpáleném oleji osmažíme cibuli a k ní přidáme maso nakrájené na kostky. Zprudka osmahneme a pak dusíme společně s novým kořením, bobkovým listem, pepřem a solí. Vedle na pánvi osmažíme zeleninu nakrájenou na kostky. Jakmile bude maso poloměkké přidáme k němu zeleninu a řepu. Chvíli podusíme a poté přilejeme vodu. Ke konci přidáme kysané zelí. Boršč dochutíme kořením a česnekem. Na talíři ozdobíme boršč smetanou a petrželkou.

Sandra Š.
foto: Depositphotos


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>