Červená řepa

stava z cervene repy

Červená řepa (Beta vulgaris var. vulgaris) pochází ze Středomoří a naši předkové ji pěstovali a jedli už ve starověku. K jídlu se však používaly především listy. Bulvy pak využívali pro její léčebné účinky již staří Římané.

Obsahuje hodně křemíku, čímž zpomaluje stárnutí a posiluje naše nehty, vlasy i pleť. Díky vysokému obsahu kyseliny listové, pomáhá ženám se zdravým vývojem plodu. Je bohatá na minerály, vitaminy C a E a třeba i vlákninu. Blahodárně působí na žaludek a kardiovaskulární systém.Odborníci dokonce doporučují řepu jako prevenci rakovinového onemocnění.

Červenou řepu můžeme pěstovat doma, je však běžně k dostání v obchodech za velmi rozumnou cenu. Koupit ji můžeme ve sterilizované, práškové nebo čerstvé podobě.

Kořen červené řepy je nasládlý díky obsahu přírodních cukrů. Zkonzumovat se dá celá řepa jak bulva, tak listí.

Syrová řepa se často přidává do salátů. Dále je vhodná k vaření i pečení.

Při jejím vaření vždy dbáme na to, aby byly bulvy vždy zcela ponořené, během vaření by se pak vyvařená voda měla dolévat vařící vodou, abychom nepřerušili var. Zda je řepa hotová poznáme, když do ní píchneme. S vpichy bychom to neměli přehánět, aby z řepy nevytekla šťáva. Chceme-li řepu ochutit, můžeme ji osolit a vařit s kmínem, fenyklem nebo třeba bobkovým listem. Její vaření i pečení je časově náročné, na její jedinečnou chuť si počkáme dvě hodiny i více. Po uvaření či opečení ji necháme vychladnout a následně oloupeme

Připravte si doma vitaminovou bombu

1 bulva červené řepy

3 červená jablka

1 ks zázvoru (stačí tak 3cm)

Řepu, jablka a zázvor si očistíme a oloupeme. Jablka ještě odjadříme. Vše rozkrojíme na malé kousky, které dáme do mixéru. Získanou šťávu přecedíme a zředíme vodou.

rdc


2 Reakce na Červená řepa

  1. Michal napsal:

    Římané řepu nevyužívali jen jako léčivo, byla pro ně také velmi žádanou potravinou, která patřila na stůl nejbohatších, jak dokládá i jedna z prvních kuchařek od Apicia.

    Vůbec je to zajímavá rostlinka, protože dnes většina lidí u nás jí hlavně bulvy (dříve, jak už je v článku, to bylo opačně), přitom listy z mladých řep jsou obrovská pochoutka, kterou jedí na sever a na východ od našich hranic i v dnešních dnech. U nás se občas prodává na trzích, ale velké nadšení u kupujících nevzbuzuje. Škoda.

  2. radka napsal:

    Uz jste zkouseli zkombinovat repu s tunakem? epesni zalezitost :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>