Česnek, na opar i tlak

cesnek

Česnek je pravděpodobně jedna z nejstarších bylin na světě. Jeho první zmínky se objevují z období déle než 4000 lety a to z Číny, Egypta a Řecka. Staří Řekové a Římané užívali česnek pro jeho dezinfekční a antiparazitátní účinky.

Česnek je tak zdravý, že se doporučuje sníst ráno nalačno oloupaný stroužek, aby se předešlo nemocem a nachlazení. Bohužel nám jeho charakteristický zápach jeho denní konzumaci nedovoluje. Není to jen zápach, co mnohé v konzumaci omezuje, syrový stroužek česneku může u některých vyvolat trávicí potíže, pálení žáhy apod. Jeho konzumace se rozhodně nedoporučuje žlučníkářům. Česnek obsahuje ze 70 procent vodu, dále glycidy, bílkoviny a z vitamínů jmenujme B1, B2, B6, C, A a niacin. Nezaostává ani z minerální stránky. Obsahuje vápník, draslík, sodík, fosfor, hořčík i železo.

Jeho nejvýznamnější složkou se alliin, který se v těle přeměňuje na allicin, tedy silné přírodní antibiotikum. Díky němu ničí nežádoucí viry a bakterie.

Pokud se potřebujeme vypotit, je česnek tou správnou volbou, stimuluje totiž pocení. Podporuje čištění dýchacích cest a usnadňuje odkašlávání.

Česnek je známý i pro svou schopnost snižovat hladinu tzv. škodlivého cholesterolu v krvi. Proto je doporučován při arterioskleróze a kornatění cév. Česnek také ředí krev a rozpouští krevní sraženiny, čímž naše tělo chrání před trombózou. Díky tomu, že napomáhá při průtoku krve, snižuje tak snižuje vysoký krevní tlak. Muži jistě ocení, že jim česnek pomůže se s jejich potencí.

Zázraky česnek dokáže i v našem trávicím traktu, kde dokáže zabíjet škodlivé mikroorganismy. Jak již bylo napsáno, od pradávna je používán jako vypuzovač střevních parazitů.

Potřebujete-li se zbavit oparů, přikládejte ho na postižené místo v podobě obkladů.

Česnek je při konzumaci třeba podrtit, prolisovat, nebo alespoň  rozkousat, jen tak se účinné látky uvolní do těla.
K běžnému pravidelnému užívání jako prevence postačí 1-2 stroužky česneku denně.

Česnek je oblíbenou přísadou do salátů i omáček a národních specialit, které se podávají ve státech okolí středozemního moře. Ve střední a západní Evropě bývá česnek často podáván v kombinaci s jinými výraznými bylinkami jako je dobromysl, tymián nebo rozmarýn. Výborně se doplňuje i s bobkovým listem a kmínem.

Chceme-li do jídla nakrájet celé plátky stroužků, je vhodné přidat je do pokrmu o něco dřív, aby se provařily. Ne každý totiž snáší dobře česnekovou chuť a pálivost.

 

Martina Mlsná

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>