Chřest – jak moc je zdravý a jak ho zpracovat?

foodiesfeed-com_cerstvy-chrest-z-trhu

Málokdo ví, že v době Rakouska Uherska jsme byli chřestovou velmocí. V této době byl chřest pěstovaný na plantážích u Ivančic tím nejslavnějším. V době komunismu byl však považován za buržoazní zeleninu, a proto se tyto plantáže zlikvidovaly.

Dnes se český chřest pěstuje převážně u Mělníka a Češi si k němu hledají cestu jen velmi pozvolna, přitom v Německu a ve Francii se ročně zkonzumují zhruba tři kila chřestu na jednu osobu!

Chřest je vytrvalá zelenina, ze které se vždy na jaře sklízejí mladé pazochy.

Bílý chřest je vybělený pěstováním bez přístupu světla. Má jemnější chuť a silnější vláknitou slupku. Zelený chřest je chuťově výraznější a má jemnější slupku, mnohdy se nemusí ani loupat či stačí jen zčásti.

Chřest má sladkou chuť je křehký a šťavnatý. Má však velmi rychlý posklizňový metabolismus, a tak o všechny tyto vlasnosti velmi rychle přichází. Proto bychom měli chřest kupovat co nejčerstvější, ideálně ještě v den sklizně.

Chřest a jeho vliv na zdraví

Chřest je vhodný pro jarní detoxikaci organismu a pro redukci váhy. Pro svůj vysoký obsah vitamínu C a E lze říct, že chřest působí jako obrana proti volným radikálům tedy rakovině. V zeleném chřestu najdeme vysoký obsah kyseliny listové, která je prevencí proti cévním chorobám a přispívá ke krvetvorbě. V bílém chřestu se nachází kyselina asparagová, která z těla vylučuje účinně toxiny. Chřest je mimo jiné velmi doporučován diabetikům, nastavuje stotiž právnou hladinu krevního cukru a startuje účinnou látkovou výměnu.

Protože obsahuje zvýšený obsah kyseliny močové se nedoporučuje nemocným s dnou.

Jak poznat čerstvý chřest?

Čerstvých chřest poznáme snadno, je křehký, na řezu poští mléko, při ohnutí praská a ve svazku mezi sebou vrže. Hlavičky jsou uzavřené a pevné. Jakmile se otevírají, začnou vysychat. Čím starší chřest, tím více dřevantí a přichází o sladkost.

Chřest je třeba zpracovat co nejrychleji, pokud ho chceme pár dní udržet v lednici, musíme jej zakrýt vlhkou utěrkou a dát jej na nejchladnější místo v lednici. Pokud na něj pár dní zapomeneme, je možné jeho křupavost a do jisté míry i sladkost obnovit tak, že ho před zpracováním dáme zhruba na hodinu do lehce oslazené vody (na litr asi dvě lžíce cukru). Další možností je chřest blanšírovat.

Jak blanšírovat chřest?

Očištěné výhonky nanejvýš 2 minuty povaříme v osolené vodě, nejlépe ochucené bílým vínem a máslem, a následně je zprudka zchladíme v ledové vodě, tím se přeruší proces vaření a chřest si zachová své vlastnosti. Takto zpracovaný, osušený chřest nám v lednici vydrží téměř celý týden, a dokonce si ponechá svou barvu. Takto zpracovaný chřest pak jen stačí krátce prohřát a můžeme hned konzumovat.

Loupat či neloupat?

Před zpracováním je potřeba chřest zbavit vláknité slupky a tužšího konce, který bývá dřevitý. U čerstvého chřestu stačí odkrojit 2 až 3 cm.

Bílý chřest je nutné oloupat po celé délce. Tenký zelený chřest někdy loupat ani není potřeba. Pokud je starší nebo silnější stačí ho oloupat ze dvou třetin.

Sandra Š.
foto: foodiesfeed.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>