Cuketa, skvělá při hubnutí

cuketa

Cuketa je kultivar jednoleté zeleniny řadící se k druhu tykve obecné. Jedná se o teplomilnou rostlinu pocházející z Mexika a střední Ameriky. Cuketa je však evropského původu a vznikla šlechtěním v Itálii. Její pěstování není nijak náročné. Může se zasadit i do chudších půd, nutně ale potřebuje slunce a dostatečnou zálivku.

Cuketa je bohatá na provitamin A, vitaminy skupiny B, dále na fosfor, draslík, železo, měď a zinek. Ve slupce najdeme i vitamin E. Je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Draslík, který hojně obsahuje, pomáhá vyloučit toxiny a odplavit přebytečnou vodu z organismu.

Proto by recepty z cukety měli využívat především lidé trpící revmatem a cukrovkou. Plody cukety jsou bohaté na vlákninu a pomáhají tak čistit trávící trakt. Zároveň má cuketa lehce projímavé účinky a je tedy vhodná pro lidi trpící zácpou. Cukety také příznivě ovlivňují činnost ledvin.

Mladé plody jsou zdravější, protože nejvíce výživných látek se nachází ve slupce, která je u mladých plodů jemná a lehce stravitelná, dokonce i za syrova. Starší plody dorůstající až do délky až 80 cm a hmotnosti až 6 kg je nutné před použitím oloupat, tvrdá slupka není dobře stravitelná.

Cuketa je skvělou zeleninou ke konzumaci během hubnutí. Podobně jako u okurek obsahuje z 90% vodu. Je opravdu nízkokalorická, obsahuje 20 kcal na 100 gramů. Cukety tak můžeme do našeho jídelníčku zařadit téměř denně, jelikož se dají upravovat na nespočet různých způsobů.

Mladé plody jsou za syrova skvělé do salátů, stačí je omýt a nakrájet na tenké plátky, výborně chutnají v kombinaci s rajčaty, paprikou, okurkou a jogurtovou zálivkou. Cukety jsou vhodné i k tepelné úpravě. Lze je smažit jako řízky, dusit, grilovat, péct, zapékat, přidávat do polévek, na pizzu nebo jako přílohu k masu.

Z cuket se dají také připravovat různé čalamády, pomazánky či omáčky. Vyzkoušet musíte nakládanou cuketu, což zvládnete hravě i doma. Z koření se k ní ponejvíce hodí tymián, oregano, bazalka a kari, ale i s jinými si bude dobře rozumět.

Cukety běžně koupíte v prodejnách, v supermarketech a na trzích. Nejvíce vám budou chutnat ty vlastnoručně vypěstované. Při nákupu věnujte pozornost stopce, která je důležitým ukazatelem čerstvosti plodu. Nesmí být nahnilá, změklá nebo zčernalá.

 

Martina Mlsná
foto: unsplash


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>