Fíky, okamžitý zdroj energie i přírodní lék na zažívací potíže

fiky

Fíkovník smokvoň je stará kulturní rostlina, záznamy o jeho pěstování nacházíme už z období kolem 3000 let před n.l. Je to strom nebo keř, dorůstající až do výšky 10 metrů. Pochází z Asie, kde dodnes najdeme jeho plané exempláře, v Evropě se vyskytuje hlavně v teplých oblastech středomoří. Pěstovat ho však můžeme i u nás, vyžaduje teplé stanoviště a pro přezimování se doporučuje ho přesunout domů nebo ještě lépe do skleníku.

Pro prodej čerstvých fíků se plody trhají ještě před jejich dozráním, jinak by nevydržely mnohdy několikadenní transport a manipulaci.

Fíky se sklízejí od července do října a v tomto období je jejich hlavní sezóna. Při sklizni lze spatřit trhače, jak používají rukavice, latexové mléko obsažené v ještě nezralých plodech, totiž může podráždit pokožku.

Jak fíky vybírat? 

Čerstvé fíky můžeme v jejich sezóně nalézt i v supermarketech. Při výběru čerstvých fíků je třeba zkontrolovat, že je slupka měkká na dotyk a má celistvou barvu, beze skvrn. Stopka musí být neporušená a pevná.

Jsou fíky zdravé?

Čerstvé fíky obsahují až 70-80% vody a kolem 20% sacharidů. Jsou bohaté na provitaminy vitaminu A, dále obsahují vitaminy skupiny B a malé množství vitaminu C. Sušené fíky mají vysoký váhový podíl cukru, pro představu je to přibližně 50-70%. Sáhnout po nich můžeme vždy, když potřebujeme okamžitý zdroj energie. Jelikož se jedná o nerafinované cukry, jsou hned uvolňovány do krve a využívány tělem a tělo si je tedy neukládá. V sušených i čerstvých fících najdeme velké množství bílkovin, pektinu a vlákniny, jedná se tedy o zdraví velmi prospěšné ovoce.

Díky vysokému obsahu vlákniny je z fíků přírodní lék při zažívacích problémech. V kombinaci s vodou jsou fíky přírodním projímadlem. Zároveň tak dochází i k čištění střev od usazených škodlivin. Konzumace fíků se doporučuje v případě omenocnění dýchacích cest, pomáhají totiž při uvolňování hlenů. Působí mírně močopudně a dokáží rozpouštět usazené škodliviny v ledvinách. Dokonce již staří léčitelé ve svých knihách popsali zvýšené vylučování ledvinového písku u svých pacientů po dlouhodobějším užívání odvaru z fíků.

Jak s fíky nakládat? 

Fíky jsou zdravou alternativou pro mlsouny, co mají rádi sladké. Obsahu nerafinovaných cukrů, vlákniny, pektinu a vitaminů se totiž žádná čoko tyčinka nevyrovná. Z fíků se vyrábí džusy i sirupy.

Fíky lze vařit, grilovat, konzervovat a sušit, používají se jak ve slané, tak sladké kuchyni.

Výtečně se hodí k ořechům, bazalce, parmské šunce, medu či mátě. Čerstvé fíky nebo fíkové čatní se často servíruje se sýry – například s kozími, dále s parmezánem, pecorinem či mozzarellou. Výborný je i fíkový koláč. V jižních oblastech Evropy se fíky používají pro pečení a nadívání masa nebo se maso podává s fíkovou omáčkou.

Martina M.
foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>