Jak správně uvařit vejce?

vejce

Máte rádi vejce? A víte, jak je správně uvařit, aby měla neporušenou skořápku a aby byla chutná?

Aby byly vejce dobrá, měla by být skladována při 4 až 6 °C. V případě, že je máte uskladněna v lednici, neměli byste je mít ve dveřích lednice, protože tam teplota kolísá.

Především u čerstvých vajec se může stát, že je skořápka znečištěná. V takovém případě je očistěte suchým hadříkem. Nikdy je nemyjte, vejce by se poté mohla zkazit.

Jak poznat čerstvé vejce?

Vejce ponoříme do vody, když je bublina malá a tedy vejce je čerstvé pak se rychle potopí ke dnu. A zůstane vodorovně ležet. Pokud je vejce starší pak se začne trochu zvedat. Hodně staré vejce začne plavat na hladině. V zásadě platí, že používat vejce starší než tři týdny bychom neměli.

Jak dlouho vejce vařit?

Každé vejce je jinak velké, a proto se může stát, že i přesto, že dodržíte přesný počet minut, nemusí stoprocentně vyjít. Dobu vaření je potřeba přizpůsobit velikosti vejce. Na vaření vajec používejte menší kastrůlek, vejce vkládejte do studené vody a přiveďte k varu. Mějte po ruce kuchyňský budík nebo hodinky a odměřte si dobu vaření.

Důležité je dát vejce do studené vody, tu přivést k varu, od doby varu se pak počítá doba vaření. Kdybychom dávali vejce do vroucí vody, popraskaly by.

Vejce naměkko 

Vařte 3 minuty.

Vejce na hniličku (na švestkovo)

Vařte 3,5 – 4 minuty.

Vařte natvrdo

Vařte 7 minut. Pokud je chcete mít uvařená důkladně. Když chcete spíše měkčí žloutek, tak vařte 6 minut.

Jak uvařit vejce, aby se dobře loupala?

Aby se vejce dobře loupala, po uvaření je slijte a prudce zchlaďte ve studené vodě.

Jak uvařit vejce, aby nepopraskala?

Před vařením nechte vejce ohřát na pokojovou teplotu, zabráníte tak popraskání skořápky.

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>