Kedlubna, pomoc při obezitě

Kedlubna je druh košťálové zeleniny, pěstována pro svou košťálovou bulvu. Její minulost sahá stovky let před naším letopočtem. Jejím předkem byla pompejská brukev, primitivní kedluben se zesíleným stonkem. Dnešní podoba kedlubny pochází pravděpodobně ze Středomoří nebo Číny.

Kedlubny mají mnoho odrůd, které se liší dobou vývoje, mohou tak být k dostání po celý rok. Mívají barvu buď světle nebo tmavě zelenou nebo fialovou. Rozlišujeme rané i pozdní druhy. U nás byl v 70. letech minulého století vyšlechtěn druh Gigant a je dodnes nejprodávanější a nejpěstovanější. Je obzvlášť velký, nedřevnatí a podrží si po sklizni ještě dlouho dobré chuťové vlastnosti.

Plod kedlubny je zdravý pro svůj obsah vitamínů, B, E, K a C a minerálních látek – draslík, fosfor, železo, vápník a hořčík. Mladé zelené listy kedlubny obsahují třikrát více vápníku než samotné bulvy, mají také více karotenu a vitaminu C. Ty se však zpracovávají a konzumují jen výjimečně. Je to ale obrovská škoda, výborné jsou třeba v zeleninových salátech.

Kedlubny jsou ideální potravinou při boji s obezitou. Obsahují totiž minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu. Pro vaši představu, 100 g kedlubny obsahuje jen 50 kalorií. Cukry obsažené v kedlubnu obsažené jsou dobře snášeny i diabetiky.

Kedlubna podobně jako většina zelených druhů zelenin má i preventivní protirakovinné účinky, zejména proti nádorům dělohy a prostaty. V kedlubnách jsou obsažené i látky, které regulují hladinu hormonů a bývají doporučovány při nepravidelné menstruaci a menstruačních bolestech. V kedlubnách je obsažena i látka, která přispívá k vylučování žluče. Minerálie v kedlubnách posilují krvetvorbu, přispívají k dobrému stavu pokožky, nehtů a vlasů.

Je výborná nejen čerstvá, můžeme ji použít jako součást zeleninových salátů nebo do pomazánek. V kuchyni má kedlubna ale i jiné využití. Lze ji vařit, zapékat, smažit v trojobalu, plnit a zapékat, připravovat z ní polévky aj. Chuť kedlubny není příliš výrazná, a tak se skvěle doplňuje s veškerým možným kořením, zejména pak se zelenými bylinkami. Z odrůdy Gigant můžeme připravit kedlubnové zelí.

Z kedlubny se dá konzumovat pouze nadzemní část, která se nazývá zdužnatělá hlíza nebo její listy. Bulva je za normálních podmínek lehce stravitelná, ale jakmile zdřevnatí, konzumovat se již nedá. Proto při nákupu dáváme pozor, aby bulvy byly pevné a pružné. Nesmí být popraskané nebo nahnilé a listy nesmí mít nažloutlé.

 

Sandra Špačková


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>