Koriandr, indická petržel

Koriandr setý latinsky Coriandrum sativum rostle planě v oblasti Středomoří a jako koření jej lidé pěstují a používají více než 3500 let. O jeho léčivých účincích se zmiňovali v každé kultuře. Od staroegyptských papyrusů, přes Bibli, po Hippokratovy spisy. Dnes je rozšířen v jižní a střední Evropě, v severní a jižní Africe, východní Asii a Severní Americe.

Koriandr je příbuzný kmínu, anýzu a kopru a tvoří jednu ze základních součástí indického koření.

Lidově je nazýván jako Čínská nebo Indická petržel. Listy koriandru jsou známy také pod pojmem „Cilantro“.

V koriandru jsou obsaženy tuky, bílkoviny, třísloviny, pektin a cukry, dále bohatý na vitamin A, B1, B2, C. Koriandr je skvělý lék proti nadýmání. Uvolňuje křeče hladkého svalstva a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Koriandr je součást některých mastí používaných vně při revmatismu. Je také účinný na kožní vyrážky. Díky své výrazné vůni se využívá i v aromaterapii. Jeho silice se používá při výrobě parfémů.

Pomáhá při zánětu močového ústrojí. Semena jsou používaná na přípravu čaje nejen proti nadýmání, ale také pro zlepšení chuti k jídlu. Nadměrné použití koriandrových semínek i natě údajně snižuje u mužů sexualitu a u žen zastavuje menstruaci.

Koriandr je jedna z mála plodin, která se v kuchyni zužitkuje úplně celá. Kromě semen koriandru se používají i koriandrové listy a kořen.

Koriandr je velmi oblíbený nejen v indické kuchyni, ale i v té evropské. V indické kuchyni je důležitou složkou různých kari nebo garam masaly. V Evropě se koriandr používá při pečení pečiva, kde se často kombinuje s kmínem.

Typické aroma koriandru se využívá i při výrobě klobás nebo při pečení masa a ryb. V české kuchyni je také oblíbená kombinace koriandru a hub, a proto se používá do houbových omáček, polévek nebo při nakládání hub. Používá se i k nakládání okurek, či kysaného zelí. Hodí se také k jehněčímu, vepřovému i hovězímu masu.

Čerstvé listy jsou výtečné do orientálních pokrmů z masa, především dušených, jako přísada čatní, polévek, restované zeleniny. Abychom koriandr neznehodnotili a neztratili cenné látky, přidáváme jej až na konci tepelné úpravy nebo jako ozdobu.

Sandra Špačková


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>