Krevety – víte, jak je oloupat a jak poznáte, že jsou čerstvé?

neloupane-krevety-unsplash

Krevety jsou u nás stále více oblíbenější. Díky tomu, že více než polovina dnešní produkce pochází z umělých chovů, můžeme si na nich pochutnávat v průběhu celého roku.

I vy si na nich rádi pochutnáte na dovolené nebo v restauraci, ale když si je máte koupit domů, váháte, jak poznáte, že jsou opravdu čerstvé a ani nevíte, jak se vůbec loupou? Pak čtěte dále.

Jak poznat, že jsou krevety čerstvé?

I když je hlava garnátů a krevet nepoživatelná, je důležité si ji před použitím v kuchyni pozorně prohlédnout. Na ní totiž poznáme, zda je živočich čerstvě ulovený. Čím je kreveta starší, tím tmavější je její hlava. Mimo to je hlava měkčí a ve schránce se navíc trochu smrští. Tykadla mohou mít zachované pouze čerstvé krevety, protože se při zmrazení odlomí. Povrch déle skladovaných živočichů je matnější a sušší. Hlavním pomocníkem by měl být ale náš čich, už jen nepatrný nepříjemný pach by nás měl od konzumace odradit.
Překvapit by vás neměla jejich světlá barva. Většina garnel, garnátů a krevet má za syrova světlou barvu. Jasně červenou získávají až po tepelném zpracování.

Jak oloupat krevetu?

Nejprve odlomíme hlavičku – ta není poživatelná, potom krevetu opatrně vyloupneme a nakonec hřbet na horní straně zlehka nařízneme, tím docílíme toho, že budeme moct odstranit tmavé střívko. Poslední článek krevety a ocasní ploutvička se ve většině případů nechávají neoloupané. Díky tomu se kreveta při jídle dobře drží. Pokud ale ploutvičku odstraníme, nic tím nezkazíme. Obzvláště, pokud krevetu chceme obalit v těstíčku či jinak upravit, je celkové oloupání naprosto nutné.

Ochutnejte jeden z receptů na úpravy krevet. Můžete je smažit, udělat z nich salát nebo i špízy. Ať vám chutná.

Sandra Špačková
foto: Rachel Martin, Unsplash


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>