Maliny, proti horečce

Maliník obecný je vytrvalý keř s plazivým kořenem řadící se k čeledi růžovitých. Přestože semena a části rostlin byly nalezeny v pozůstatcích prehistorických jezerních sídlišť na území dnešního Švýcarska, první písemné zmínky o něm jsou až z konce 16. století. Maliník najdeme volně rostoucí na lesních pasekách, v křovinách, pro své plody je oblíbeným pěstovaným keřem na našich zahradách.

Plody keře, maliny jsou sytě růžové až červené, setkat se můžeme i s vyšlechtěnými žlutými, bílými či růžovými. Maliny jsou velmi chutné, sladké, voňavé a zdravé. Bohužel poměrně málo trvanlivé, po sklizni obvykle vydrží jen den čerstvé.

Maliny jsou vynikajícím zdrojem vitamínů, především vitamínu C a látek, které posilují imunitní systém.Také obsahují mnoho minerálních látek – fosfor, vápník, zinek, železo. Maliny obsahují i jednoduché cukry, karoteny, kyselinu jablečnou, vinnou, citronovou, mravenčí a glykosidy. Maliny obsahují silné antioxidanty kvercetin a gallovou kyselinu, jež vykazují antikarcenogenními účinky, působí proti onemocnění srdce a oběhového systému. Zajímavé je, že maliny vykazují o 50% vyšší antioxidační kapacitu než jahody, třikrát vyšší než kiwi a desetkrát vyšší než rajčata.

Mají protizánětlivé účinky a dokáží odbourávat cholesterol. Působí pozitivně na některé ledvinové a jaterní choroby. Maliny napomáhají proti šerosleposti a poruchách vidění. Odvar z listů maliníku lze používat podobně jako šalvěj jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Maliny snižují horečku nejen u malých dětí. Léčí anémii a snižují vysoký krevní tlak. Jsou oblíbené u žen, protože obsahují také „vitamin krásy“ biotin, který zajišťuje krásu pokožky, vlasů, a nehtů.

Listy malin patří mezi léčivé rostliny. Čaj se podává při poruchách trávení, při kašli, astmatu a k uvolňování křečí. Zevně se odvar z malinového listí používá při zánětech dutiny ústní a bolestech v krku nebo při kožních problémech. Čaj se používá před porodem, protože omezuje krvácení.

Maliny je nejlepší konzumovat čerstvé a tepelně neupravené. V teplé kuchyni se uplatňují zejména při přípravě sladkých jídel, např. nákypů. Jsou výborné se smetanou nebo v dezertech. Výborná je i šťáva, která je dobrá při trávení. Vaříme z nich také džem, marmeládu, kompot, a dokonce i pálenku.

Skladování malin není snadné, protože velice rychle podléhají plísni. Na chladném místě vydrží v původním stavu jen den. Pokud si je chceme uchovat, pak se musí zamrazit či nasušit do zásoby na zimu.

 

Sandra Špačková

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>