Netradiční palačinky

netradicni palacinky

Čím začít ráno? No přece dobrým mlsáním. Své blízké jistě potěšíte neobvyklou palačinkou plnou ovoce. Vyzkoušejte sami…

Věděli jste, že se vedou spory o původu palačinek?

Maďarský hrabě Esterházy se v 17. století účastnil banketu v Paříži. Jako tomu bylo zvykem cestoval s ním i jeho osobní kuchař, který měl pochytit gastronomické zvláštnosti francouzské kuchyně. Při tomto úkolu narazil kuchař na jakousi placku, která jemu i hraběti nesmírně chutnala. Po návratu do vlasti se kuchař pokoušel francouzské crêpes napodobit, ale protože původní verze mu přišla příliš jednoduchá, potřel ji ještě marmeládou, palačinku sroloval a ozdobil šlehačkou a ovocem.

Maďarům se pochopitelně líbí představa, že palačinka, jak ji známe je vlastně výtvorem jejich národa. Jenže tak jednoduché to není. Francisco Palaccini, kuchař po němž jsou palačinky pojmenované, původně pocházel ze Sedmihradska a narodil se tedy v dnešním Rumunsku. Tím pádem vznikl i spor, zda jsou palačinky rumunské, nebo maďarské.

Oba národy však zapomínají, že nebýt přece francouzských crêpes palačinky bychom vůbec neznali.

 

Pro 4-6 mlsounů:

 

2 lžíce másla

2 vejce

½ hrnku polohrubé mouky

½ hrnku plnotučného mléka

1 lžíce cukru krystal

1 lžička vanilkového extraktu

3 hrnky ovoce – borůvek, ostružin, jahod aj.

2 lžíce moučkového cukru

sůl

 

Troubu předehřejeme na 200 °C. Máslem dáme do koláčové formy o průměru 26 cm. Vložíme na 3 minuty do trouby, máslo se rozpustí. Vejce rozklepneme do mísy. Přidáme mléko, mouku, cukru krystal, vanilkový extrakt a špetku soli . Vše smícháme dohlídka. Přelijeme do předehřáté trouby, vložíme do trouby a pečeme 20-25 minut. Vyjmeme z trouby. Necháme trochu vychladnout. Těsto na povrchu trochu splaskne. Posypeme ovocem a pocukrujeme. Naporcujeme a podáváme.

Kdo má rád, může přidat i tvaroh nebo bílý jogurt. A polít palačinku a javorovým sirupem.

 

Martina Mlsná

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>