Ovocná hořčice

V originále Mostarda di frutta. Typická mostarda má sladkokyselou chuť a používá se jako přísada k masům, drůbeži, sýrům a mořským rybám.

Mostarda je charakteristické konzervování ovoce, kde se prolíná intenzivní chuť hořčice se sladkou chutí kandovaného ovoce. První známý psaný recept na tuto přísadu se objevil v Ouverture kuchyni kuchaře Lancelot de Casteau v roce 1604. V průběhu staletí se sladkokyselá chuť charakterizující mostardu mnohokrát obměnila.

V 19. století mělo mnoho měst vlastní verzí, avšak za nejzvláštnější byla považována ale hořčice vyrobená v Cremoně. Kniha „Il Manuale del Cuoco“ z roku 1875 uveřejnila první instrukce k výrobě modernější verze Mostarda di Cremona čili kremžské hořčice.

Tento recept není originální, ale pro domácí účely bohatě poslouží. Jeho přípravu zvládne bez potíží i začátečník.

600 g sušeného ovoce, například mango, jablko, hruška, mueruňka, broskev aj.

8 stroužků česneku

1 lžička hořčičného prášku

6 g sušeného chilli

250 ml vinného octu

1 lžička kurkumy

4 lžičky soli

250 ml olivového oleje

5 kuliček pepře

2 hřebíčky

125 ml ovocného sirupu (kompotové šťávy)

Ovoce nakrájíme na cca 5 mm široké proužky. Česnek oloupeme a rozkrojíme na půlky. Hořčičný prášek dáme do misky, přimícháme chilli. Zalijeme octem a promícháme. Poté přisypeme kurkumu, sůl a olej. Celý pepř v hmoždíři trochu rozemneme a spolu s hřebíčkem přimícháme do misky. Poté přilijeme i sirup nebo šťávu. Nakonec k marinádě přidáme ovoce s česnekem a důkladně promícháme. Přelijeme do sklenic a uzavřené necháme v lednici minimálně jeden týden. Během této doby můžeme několikrát promíchat.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>