Posnídejte ve velkém stylu – po francouzsku a v posteli!

croque monsieur

Croque monsieur

Snídáte každý den rychlou snídani v podobě jogurtu či jablka? Pak děláte chybu!

První jídlo dne by mělo být vydatné a musí Vám dodat energii na celé dopoledne. Snídaně nastartuje organismus, urychlí metabolismus a rozhodně byste ji neměli zanedbávat.

Zpříjemněte si ráno tím, že si dopřejete pár minut v posteli navíc a posnídáte v posteli. Ideálním pokrmem pro zahájení dne je francouzský sendvič se šunkou a sýrem. Sendvič Croque monsieur prý vymysleli v jednom café na pařížském bulváru des Capucines a stal se celosvětově slavným pokrmem. Ochutnejte sami.

Pro 2 mlsouny:

4 plátky toustového chleba
4 plátky šunky
4 plátky sýru Ementál
2 lžičky dijonské hořčice
6 lžic sýrového bešamelu
2 lžíce nastrouhaného sýru Gruyère

Plátky toustového chleba potřete hořčicí, na dva naskládejte šunku a sýr a přiklopte druhými dvěma plátky. Vršek a boky potřete sýrovým bešamelem a posypejte strouhaným sýrem. Vložte trouby a pečte, dokud tousty lehce nezezlátnou.

Na sýrový bešamel aneb omáčku Mornay:

75 g nastrouhaného tvrdého sýra (např. Gruyère)
40 g hladké mouky
40 g másla
2 žloutky
sůl
pepř

Do rozehřátého másla vmíchejte mouku a nechte ji zpěnit, zalijete mlékem, promíchejte a chvíli povařte. Ochuťte solí a pepřem, smíchejte žloutky a nastrouhaný sýr, chvíli povařte a je hotovo.

Ptáte se, proč jako snídani do postele uvádíme Croque monsieur a nikoli třeba Vaše oblíbené borůvkové lívance?

To je tak… Redaktorka Martina si před nedávnem pořídila nové vybavení do svého bytu. Vzala to z gruntu od botníku, přes kuchyň, až po matrace. Protože si nově zařídila i ložnici s postelí tak velkou, že si musela nechat vyrobit i matrace na míru, lákala ji možnost poprvé v životě posnídat v posteli. Jak jistě správně hádáte, připravila si borůvkové lívance. Jenže, jak byla po ránu nemotorná a nesla si s velkou slávou snídani na podnose, zakopla již u dveří o práh a přes veškerou snahu zachránit svou snídani, se řítila k zemi a spolu s ní i lívance, borůvky, borůvková marmeláda a káva, které se rozprskly nejen přes celou postel, ale po celé ložnici. Snídaně žádná, škody velké. A tak Martina spící od té doby kvůli nataženým zádovým svalům na nové zdravotní matraci radí: „Když snídani do postele, tak s rozumem. Borůvky nechte v lese nebo jen v kuchyni a v ložnici posnídejte raději jen sendvič. Ten by takové škody neudělal.“

foto: Chris Goldberg


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>