Svatomartinská husa s červeným zelím

svatomartinska husa

Svátek svatého Martina je jedním z nejoblíbenějších svátků roku, aby také ne, vždyť se peče husa!

Legenda praví, že svatý Martin byl původně římským vojákem, který později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela jistá příhoda. Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily.

Jiná legenda naopak tvrdí, že ho při kázání svým kejháním rušily tolik, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

Pokračujte tedy v tradici a připravte si vynikající husu s červeným zelím.

husa (asi 3 kg)
3 velká jablka
4 lžíce medu
sůl
drcený kmín

na zelí:

1 menší hlávka červeného zelí
3 lžíce oleje nebo sádla
1 cibule
4 dl červeného vína
1 dl vinného octa
3-4 lžíce rybízové marmelády
sůl
cukr

Na oleji zesklovatíme nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené červené zelí a dusíme do měkka. Poté přidáme červené víno, a jak se vyvaří, tak i rybízovou marmeládu. Na závěr dochutíme cukrem, vinným octem a solí.

Husu očistíme, osolíme, pokmínujeme, a to i uvnitř, naplníme jablky a medem a podlijeme trochou vody. Pečeme do měkka pod pokličkou na 200 stupňů asi 2 hodiny, poté odkrytou asi hodinu do zlatova. Těsně před dopečením můžeme potřít medem.

Jako přílohu podáváme brambory nebo bramborový knedlík.

Sandra Špačková
foto: eatsmarter.de


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>