Upečte beránka zdravěji

beranek

Symbol beránka neodmyslitelně patří k Velikonocům a v podobě sladkého pečiva si ho rádi dopřáváme. Když ho ale máme rádi, proč jej péct jen jednou do roka? Zkuste pojmout pečení beránka netradičně a přitom jezte zdravěji. Řada běžných surovin, jako je bílá mouka a cukr se dají nahradit za zdravější varianty. Poradíme vám jak.

Proč si tedy nedopřát něco trochu zdravějšího? Zkuste místo bílé mouky použít celozrnnou. Peče se s ní stejně dobře, pokud seženete jemně mletou.

Namísto bílého rafinovaného cukru beránka oslaďte třeba přírodním třtinovým cukrem. Pokud jako sladidlo použijete med, javorový nebo jablečný sirup, dodáte beránkovi i zajímavou chuť. Nebojte se experimentovat. Připravte si formu na pečení a hurá na to!

Základní recept

  • 2 hrnky celozrnné mouky
  • 3 vejce
  • ½ hrnku oleje
  • ¾ hrnku přírodního cukru
  • 1 kypřící prášek do pečiva
  • 1 hrnek mléka
  • forma na pečení beránka

Vejce vyšlehejte s cukrem dohladka. Přidejte mouku s kypřícím práškem, olej a podle hustoty těsta přilévejte mléko. Vše dobře promíchejte.

Do tohoto základního těsta můžete podle chuti a fantazie přidat, co máte rádi: rozinky, mleté ořechy, vanilku, kandované ovoce atd. Celého beránka lze upéct i v tmavé variantě, pokud k mouce přidáte i 3 lžíce kakaa.

Nezapomeňte formu na pečení beránka vymazat tukem a vysypat hrubou moukou, aby šel beránek dobře vyklopit. Pečte v předehřáté troubě na teplotu 160 –180°Casi 40 minut podle vlastních zkušeností s troubou.

Vychladlého beránka můžete ještě ozdobit polevou. Tentokrát místo hotové cukrářské polevy, sáhněte raději po kvalitní čokoládě na vaření. Je to sice o něco pracnější, ale výsledek určitě bude stát za to. Nakonec nalepte oči z mandlí a kolem krku uvažte červenou mašli.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>