VÁNOCE A SILVESTR VE ZDRAVÍ

zdravi

Vánoční a novoroční doba je nejen časem klidu a rodinné pohody, ale bohužel i obdobím obžerství, stresu, úrazů a nezřízeného pití alkoholu.

Zvyk pořádně si o Vánocích „nacpat břich“ pramení z dob babiček našich babiček, kdy lidé žili celý rok velmi skromně a stravovali se střídmě a na vzácnější dobroty došlo právě jen o významných svátcích. Dnes, kdy si maso a sladkosti dopřáváme takřka denně, není pro přejídání se právě o Vánocích žádný důvod.

To, že je během vánočních svátků plný stůl a lednička laskomin, ještě neznamená, že musíme permanentně jíst. Stejně tak je obvyklé si v této době dopřávat alkoholu, a to často ve formě sladkých nápojů jako je punč či vaječný koňak. Na skleničce takového pití není nic zlého, ale vypít celou láhev znamená pro naše tělo neuvěřitelný nápor cukru.

Abychom po Vánocích se strachem nestoupali na váhu, je nutné se i v tomto období v jídle a pití trochu krotit. Můžeme ochutnat vše, ale nemusíme se lahůdkami ládovat celý den. Důsledkem takovéto několikadenní žranice totiž mohou být vážné zdravotní komplikace, jako je zvýšená hladina cukru v krvi, či dokonce infarkt.

O svátcích bychom sice měli odpočívat, ale odpočinek rozhodně neznamená proležet svátky na gauči. Lepší je jít s celou rodinou na procházku, která může končit na vánočních trzích či prohlídkou betléma. Pokud nám příroda dopřeje sněhovou nadílku, měli bychom vytáhnout lyže, brusle či sáňky a pohybem se zbavit nejen přebytečných kil, ale i nahromaděného stresu.

Také Silvestr bývá ve znamení přejídání se a hlavně konzumace obrovského množství alkoholu. Opilost bohužel často nekončí jen kocovinou, ale také všemožnými úrazy, často vážného charakteru (např. nesprávnou manipulací s pyrotechnikou). Předejít takovýmto následkům bujarých oslav lze přitom poměrně snadno.

Hlavními pravidly je nemíchat různé druhy alkoholu, nepít nalačno, alkohol prokládat nealkoholickými nápoji (např. colou) a nepít až do rána. Lepší, než si dávat nesplnitelná předsevzetí ohledně svého zdraví a kondice, je konat a nový rok započít procházkou, neboť jak na Nový rok, tak po celý rok…

Autor: Anna Ticháčková


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>