Zázvor na chřipku i trávení

Nožička zázvoru

Zázvor je koření, které se získává z oddenků rostliny zvané zázvor pravý. Jeho účinky znali před tisíci lety v Indii a Číně. Odkud pochází ale není známo. Do světa se dostalo díky mořeplavcům. Ve středověku byl v Evropě nejhojněji využíván jako ochucovadlo. Dnes jsou největšími vývozci zázvoru Indie, Čína a Indonésie.

Pochlubit se může vitamínem A, B, C a  E, dále pak minerálními látkami jako jsou například sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník či železo. Jednou z mnoha látek prospěšných pro naše zdraví obsažených v zázvoru je gingerol, kterému zázvor vděčí za svou typickou pikantní chuť. Gingerol je obsažen například i v chilli papričkách.

Zázvor má pozitivní účinky na trávicí trakt. Umí potlačit nadýmání a pálení žáhy. Dokáže nám pomoct při rýmě a chřipce. Pomáhá proti nevolnosti i při migréně, v neposlední řadě podporuje organismus v boji proti rakovině. Horké zázvorové obklady ulevují od Pokud trpíte bolestí za krkem, horké zázvorové obklady vám o nich pomohou.

Stimuluje protizánětlivě a posiluje imunitní naši imunitu. Pomáhá snižovat cholesterol a stimulovat krevní oběh. Dokáže pomoct při redukci váhy. Má relaxační, a dokonce i afrodiziakální účinky. Umí zmírnit potíže při cestování autem a lodí.

Zázvor však není určen pro všechny. Není vhodný pro malé děti, či pro diabetiky.

V kuchyni si bez něj nemusíme vědět rady. Nezastupitelnou roli hraje v indonéské a asijské kuchyni. Používá se k ochucení pokrmů z mořských živočichů, kachního a vepřového masa, k lepší stravitelnosti těžkých jídel. Často se objevuje i v moučnících a cukroví. Určitě jste již ochutnali nějakou tu zázvorovou limonádu.

Bohatě je zázvor zastoupen v kosmetických produktech, včetně parfémů. Zázvor obsahují zejména sprchové gely, koupelové oleje či šampony na vlasy, u kterých jsou vítány dezinfekční účinky i prokrvení pokožky. Ze stejného důvodu je poměrně často zázvor příměsí v čisticích krémech.

Sehnat lze ve všech supermarketech. Ten nejlepší pořídíme u vietnamských obchodníků, u nich je zaručené, že je vždy čerstvý a neseschlý.

 

Martina Mlsná

Poklady klasické české kuchyně – Roman Vaněk lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>