Zelené gazpacho

gazpacho

Gazpacho, snad nejpopulárnější polévka podávaná za studena.

Její původ sahá až do dob římských legií. Traduje se totiž, že římští vojáci si ji připravovali za pomoci soli, olivového oleje, octu, česneku a chlebu. Jak čas plynul, začaly se do ní přidávat další a další ingredience. Dnes jsou jejím základem rajčata, okurky a papriky. Všechna tato zelenina však do Evropy doputovala až díky zámořským objevům.

V Andalusii vznikla její dnešní podoba. Ve zbytku Španělska a následně v celé Evropě se stala populární díky manželce císaře Napoleona III., právě Evženie de Montijo ji velmi protěžovala, a to pro její osvěžující a lehkou chuť. Polévka se různě vyvíjela, dnes má mnoho lokálních variant známe ji v červené, zelené i bílé podobě. Všechny tři se podávají za studena. Avšak pozor na gazpacho manchego, tato úprava s houbami a králičím masem je podávaná horká.

Pro 4 mlsouny:

1 salátová okurka
1 šalotka
1 zralé avokádo
½ zelené papriky
5 listů římského salátu
hrst nasekaného koriandru
1 limeta
40 ml bílého vína
2-3 lžíce olivového oleje
1 stroužek česneku
3 plátky bílého chleba – bez kůrky
voda – cca 400 ml

Nejprve si oloupeme okurku, kterou nakrájíme na kostičky. Avokádo rovněž oloupeme, pecku vyhodíme a dužinu opět nakrájíme na malé kousky. Dále nakrájíme papriku a šalotku. Salát si natrháme. Všechno si smícháme spolu s vínem, šťávou z limetky, nasekaným česnekem, koriandrem, olejem. Přidáme chleba a necháme chvíli odmočit. Všechno důkladně rozmixujeme. Nakonec přidáme vodu, dokud nedosáhneme požadované hustoty. Polévku přikryjeme a necháme 1 – 2 hodiny odstát. Po odležení podáváme s ozdobené koriandrem, rajčaty a cibulkou.

Martina M.
foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>