Brusinky, proti zánětům a zubnímu kazu

brusinky

Brusinky rostou na malých keřících dorůstajících jen do výšky 10 až 20 cm. Listy keře jsou střídavé, vejčité. Jeho květy jsou bílé až bledě růžové, zvonkovité, v hroznech. Plody jsou červené, lesklé a kulaté bobule. Brusinky můžete vysazovat po celý rok, ideální je jarní či podzimní období. Skvěle se jim daří od nížin až po nadmořskou výšku okolo 1 000 metrů.

O původu brusinek se toho moc neví. Rozšířeny jsou jak v Evropě, tak v Asii a Americe. U nás se vyskytují v suchých lesích, hlavně borových, na rašelinách a vřesovištích. Už před 300 lety užívali Indiáni bobule k hojení ran a zmírňování bolestí. Jejich konzumaci jsme se naučili od domorodých Američanů, kteří je v zimním období jedli pro vysoký obsah vitamínů.

Brusinky obsahují vitamíny A, B a C. Z prvků jsou bohaté na draslík, vápník, hořčík, fosfor, sodík, železo. Dále brusinky obsahují flavonoidy, fenolové glykosidy, třísloviny, organické kyseliny a pektin.

Brusinky se používají proti průjmům. Jsou doporučovány při narušení střevní bakteriální flóry, obzvláště pokud vznikla v důsledku užívání antibiotik. Zároveň pomáhají proti plynatosti.

Snad každý ví, že nejúčinnější jsou při zánětech horních a dolních močových cest. Díky kyselině chinové, která se vylučuje močí se okyseluje krev a zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů. Pokud tam již nějaké jsou, dokáží je rozpustit. Jsou účinným lékem proti herpes viru typu 2 způsobujícímu opary. Brusinky jsou velmi účinné v prevenci zubního kazu, snižují totiž počet bakterií v ústech.

Také listy brusinek jsou hodnotné a připravují se z nich čaje a bylinné obklady.

Brusinky se konzumují především syrové. Dále je pak zavařujeme nebo z nich můžeme připravovat marmelády, kompoty a šťávy. Uvádí se, že brusinková marmeláda se podávala dětem při nechutenství. Snad kvůli obsahu kyseliny benzoové, která tlumí růst patogenní mikroflóry v trávení. Lze je přidávat do kaší nebo jogurtů.

Sušené brusinky jsou skvělým zdrojem rychlé energie. Jsou známé tím, že se používají při přípravě divočiny. Zvyšují totiž chuť páchnoucího masa. To je také důvod, proč se v Americe na Den Díkůvzdání konzumuje krocan s brusinkovou omáčkou.

Martina Mlsná


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>