Cozido à Portuguesa

cozido

Cozido je dušený pokrm, který se připravuje z hovězího, kuřecího masa, spolu s mrkví, zelím, někdy tuřínem, uzenou klobásou (např. chouriço), bramborami a rýží. V Portugalsku se můžete setkat s velkým množstvím tlustého masa, či dokonce s prasečíma ušima.

Původně to bylo jídlo prostých rolníků. Dnes se jedná o jeden z nejoblíbenějších a neznámějších portugalských pokrmů. Také ve Španělsku se dělají obdobné dušené pokrmy zvané cocidos.

 

Pro 6 mlsounů:

 

200 g cizrna

2 cibule

2 stroužky česneku

800 g hovězí masa

1 uzené koleno cca 500 g

sůl

1 kuře o hmotnosti cca 1 kg

125 g mrkve

400 g brambor

500 g bílého zelí

300 g brokolice

½ svazku petržele

200 g uzené klobásky

pepř

 

Cizrnu necháme ve studené vodě přes noc namočit. Cibuli oloupeme a rozčtvrtíme. Česnek oloupeme. Hovězí maso, uzené koleno a čajovou lžičkou soli, cibuli a česnek vložíme do velkého hrnce. Zalijeme vodou tak, aby všechno bylo pod vodou. Sporák zapneme na nejvyšší plamen a necháme vařit, jakmile se na povrchu utvoří pěna, odstraníme ji. Poté přiklopíme pokličkou a na středním plameni vaříme dvě hodiny. Cizrnu slijeme a přidáme do hrnce a vaříme další hodiny. Kuřecí maso dáme do druhého hrnce a přilijeme 1 vody.  Přikryjeme a necháme hodinu vařit. Zelí omyjeme a nakrájíme na hrubší kousky. Mrkev a brambory oloupeme a rozkrojíme na půl. Brokolici rozlámeme na menší růžičky. Po 40 minutách klobásku, mrkev a brambory přidáme ke kuřeti. Petrželku nasekáme na jemno a polovinu odložíme stranou. Po změknutí z hrnců vyjmeme masa. Z kuřete odstraníme kůži. Maso  obereme od kostí a všechno nakrájíme na drobno.Vývar slijeme, část budeme moct použít jindy. Maso a zeleninu dáme na talíř a zalijeme trochou vývaru. Zdobíme petrželkou a můžeme podávat.

 

 

Sandra Špačková


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>