Drink Screwdriver

drink-a-koktejl_sroubovak

Ve Spojených státech dostanete tento drink jen pod názvem Screwdriver. V ostatních částech světa se mu, stejně jako u nás, říká jednoduše – vodka s džusem.

Recept je velmi prostý, ale ani u tak jednoduchého receptu není jasné, v jakém poměru by se ingredience měly míchat. Zda 1:1, nebo častěji míchanému 1:2…

Název koktejlu Screwdriver v angličtině znamená „šroubovák“. Traduje se, že jej tak nazvali američtí ropní inženýři v Saudské Arábii. Během pracovní doby si do plechovek s pomerančovým džusem si přilévali vodku a nápoj zamíchali tím, co měli po ruce – šroubovákem. Koktejl je pod tímto názvem znám již od 50. let 20. století.

Screwdriver je oblíbený díky své jednoduché přípravě. Existuje však mnoho variací na toto základní téma. Když namísto pomerančového džusu použijeme jablečný, dostaneme koktejl Anita Bryant (O něm ale někdy příště.)

Screwdriveru s rumem se říká Kubánský Screwdriver. A pokud si objednáte Electric Screwdriver, dostanete drink tvořený z vodky a tequily, smíchaný s pomerančovým džusem a energetickým drinkem. Pro dosažení jemnější chuti je možné přidat malé množství likéru (např. Amaretta). Ale pozor, Electric Screwdriver vás může snadno indisponovat až do druhého dne.

 

4,5 cl vodky
4,5 cl pomerančového džusu
kosky ledu

Sklenici naplníme kostkami ledu, dolejeme vodku a džus. Zamícháme šroubovákem nebo lžičkou a sklenici ozdobíme plátkem pomeranče.

rdc
foto: John Phelan_wiki


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>