Frico – pečená sýrová placka

Pečený sýr

Frico je typický pokrm v italském Karnsku. Jedná se o sýrovou placku, která se na pánvi opéká tak dlouho, až ztvrdne a je krásně křupavá. Lze ji různě vylepšovat dalšími přísadami. Způsobů jak připravit frico je nesmírně mnoho. Takřka každá zdejší vesnice má vlastní předpis.

Dříve tyto placky sloužily jako základní strava pastýřů a dělníků. Dnes se podává hlavně jako předkrm.

Klasické frico se připravuje z tradičního sýru montasia. Jako první začali tento sýr vyrábět okolo roku 1200 benediktini v provincii Giulia. Již v 18. století se stal vývozním artiklem tohoto kraje.

Montasio se prodává ve třech stupních zralosti. Čerstvé montasio je nejméně dva měsíce staré a má jemnou chuť. Montasio mezzano zraje pět až deset měsíců a má výraznější chuť. Montasio stavecchio je starší deseti měsíců a jeho aroma je pikantní a kořenné. Starší montasio lze použít místo parmezánu.

400 g tvrdého sýra Montasio

Do rozpálené pánve nasypeme 5 lžic nastrouhaného sýra a rozprostřeme po pánvi jako omeletu. Sýr necháme spojit a jakmile začne tuhnout, otočíme jej druhou stranou tak, aby se do zlatova opekl z obou stran. Vyjmeme z pánve a pokud jej chceme tvarovat dáme jej do připravené formy.

Martina Mlsná
foto: tastespotting.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>