Hrách, elixír mládí

foodiesfeed-com_cerstvy-hrasek

Hrách je již od středověku významnou plodinou. Ze zralých tvrdých zrn se svého času mlela mouka. Jako zeleninu začali hrášek konzumovat až na počátku 17. století Holanďané. Kulturní hrachy pocházejí z planého předka, který dodnes roste na okrajích travnatého Středomoří a dále od Afghánistánu až po Tibet.

Hrášek patří z hlediska nutriční hodnoty k favoritům jídelníčku. Obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny a vitaminů s velmi nízkou hladinou tuků. Pro jeho výživnou hodnotu by ho do svého jídelníčku měli pravidelně zařadit nejen vegetariáni, ale i sportovci, děti a fyzicky pracující lidé. V dobách, kdy maso bylo vzácné na talíři těžce pracujících lidí z chudších vrstev, hrách byl, spolu s čočkou, jednou z nejdůležitějších potravin

Hrášek regeneruje

Je bohatým zdrojem vitaminu C, vitamínu B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin). Všechny tyto vitaminy jsou důležité jak pro naše pevné nervy, tak pro zdravou pleť a vlasy. Může se pochlubit i vysokým obsahem hořčíku, vápníku, fosforu, draslíku a mědi. Hrách má vysoký obsah lecitinu, který dokáže v krvi rozpouštět nesprávný cholesterol a nezdravé tuky. To přivítají naše játra a potažmo i pleť. Lecitin navíc podporuje činnost centrálního nervového systému. Díky obsahu nukleových kyselin – látek, které v našem těle působí regeneračně, omlazuje hrášek náš organismus. A je tak doslova elixírem mládí. Jako každá luštěnina, i hrách obsahuje cukry, které jsou zdrojem okamžitě využitelné energie.

Ovšem pozor, trpíme-li na zažívací potíže, je třeba nejprve postupně vyzkoušet jeho stravitelnost. V některých případech totiž může způsobovat plynatost. Tomu lze ale předejít přípravou hrachu s vhodným kořením a také s jeho namáčením před přípravou.

Jak hrášek jíst?

Mladé lusky tzv. cukrového hrachu jsou tak křehké a šťavnaté, že je lze jíst celé. Dorostlá semena tzv. dřeňového hrachu vylupujeme a jíme buď čerstvá, nebo tepelně upravená. Dozrálá semena, která už se nehodí ke konzumaci syrová, se suší a mají další využití. Zelený hrášek uchováváme také sušením, ale častěji se nakládá do mírně slaného nálevu či krátce povařený zmrazuje.

Čerstvý hrách je výborný v salátech nebo jako příloha k masu. Při jeho úpravách se nekladou meze naší fantazii a chuti. Naprostou klasikou je hrachová polévka a kaše. Hrášek můžeme zapracovat do různých zeleninových či masových polévek, do rizota, těstovin, sekané nebo do receptů asijské kuchyně.

Veronika E.
foto: Jakub Kapustnak, foodiesfeed.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>