Jak správně uvařit kroupy?

kroupy

I z jednoduchých a levných surovin lze vykouzlit skvělé a zdravé jídlo. Přesně mezi takové se řadí kroupy. Kroupy jsou skvělé do chladných dní, umí totiž zahřát a zasytit.

Vznikají broušením obalové vrstvy obilného zrna a vyrábí se z ovsa, pšenice a ječmene.

Kroupy jsou dobře stravitelné. Mají lehce oříškovou chuť. Vybrat si můžete ječné, pšeničné, ovesné či špaldové. Obzvláště zdravé jsou ty z ječmene. Ječmen působí preventivně proti srdečně-cévním chorobám a žaludečním a střevním potížím. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je velmi účinný proti zácpě.

Kroupy lze používat všude tam, kde byste použili jinou přílohu, vhodné jsou také do polévek na zahuštění či k zapékání.

Jak uvařit kroupy?

Při vaření krup záleží na jejich velikosti. Pokud jsem velmi malé, stačí jim na uvaření jen pár minut, pokud jsou větší, je třeba je vařit i hodinu. Kroupy také při vaření velmi nabudou, mohou totiž nabýt na objemu až pětinásobně.

Kroupy nasypeme do misky, zalijeme vlažnou vodou, propereme a scedíme. Dáme do hrnce a přidáme vodu, které by mělo být zhruba 4 – 5krát více než krup. Necháme 30 minut odstát. Poté vodu osolíme a přivedeme k varu. Vaříme do změknutí.

Sandra Špačková
foto: sweetbeetandgreenbean


3 Reakce na Jak správně uvařit kroupy?

 1. Ivana napsal:

  potřebují uvařít kroupy na zabijačku nikdy jsem to nedělala.Poradí někdo jak dlouho atd.díky moc

  • Miloš napsal:

   Sežeňte si pytel ze silnější bavlny, Na zabíjačku se používají kroupy č. 10,respektive střední. Propláchněte, nasypte do pytle a dejte do nádoby s vodou na 2 hodiny a pak osolte a vařte. Kroupy nabudou na objemu proto dejte vody skutečně 3 – 4x víc než je objem krup. Hodně úspěchů při vaření.

 2. marie napsal:

  kroupy č.10jsou velké.střední kroupy mají číslo 7.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>