Jak vybrat správnou udírnu?

udirna

Patříte mezi milovníky uzeného lososa a dalších zauzených lahůdek? I takové delikatesy si můžete připravit doma. Je však potřeba vlastnit správnou udírnu. Na co se při výběru zaměřit?

Uzení spousta lidí zařazuje ke grilování či k barbecue.  S obyčejným grilem či krbem však sotvaco vyudíte. Udírna může být buď zabudovaná v krbu, anebo volně stojící – a takové bývají leckdy i kombinované s grilem.

Čím se bude topit?

Stejně jako u grilů, i u udíren máme poměrně široký výběr topných prostředků. Základem by mělo stále ještě být dřevo a dřevné uhlí, vyrábí se však i udírny na plyn či na elektriku. Výhody a nevýhody jsou zřejmé – od bezpečnosti práce přes náročnost manipulace až k ceně za palivo a k pravé atmosféře.

Vestavěná či volně stojící?

Nejčastěji se s udírnou setkáme jako se součástí venkovního krbu. Řada těchto udíren je dokonce i domácí výroby. Uzení v těchto „krboudírnách“ je náročnější, a to především časově. Pokud nemáme tolik času a případně nechceme také spálit tolik dřeva, je vhodnější investovat do přenosných udíren. Ty mají většinou větší možnosti, jak regulovat teplotu kouře a uzení tak nejenom že je přesně podle receptů (teplota tolik nekolísá), ale také podstatně rychlejší.

I u volně stojících udíren je vhodné sledovat rozměry – malou udírnu totiž můžeme bez potíží sbalit na stanování a udit s partou přátel. Velká nám v podstatě bude jen stát na zahradě. Ale zase pojme více masa – udírny pro camping jsou řešené maximálně pro cca 5 kg masa. U velikosti je vhodné také zvážit, jak maso budeme udit – vyrábějí se například malé speciální „rybářské“ udírny pro uzení ryb.

Zinek nebo nerez?

Udírny se vyrábějí ze dvou různých materiálů – ze zinku nebo z nerezové oceli. Pozinkované udírny jsou levnější, před prvním použitím je potřeba je zapnout „na prázdno“, aby se odstranil olejový film z povrchu. Nerezové udírny jsou sice dražší, ale vydrží déle.

Doporučení na konec

Jako u všech zařízení a přístrojů platí, že na kvalitě se nevyplatí šetřit. Udírna není levnou záležitostí a nekvalitní model může hravě znechutit uzení navždy. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit například udírny značky Bradley, které se vyrábí v několika různých velikostech.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>