Jaká je nová kniha Jamieho Olivera – Superfood hravě a zdravě?

vareni

Jamie Oliver kuchař, který začal vařit již osmi letech v restauraci svých rodičů. Po dostudování se věnoval cateringu, kde ho objevil televizní produkční tým. Jeho televizní a vydavatelská kariéra začala v roce 1999 seriálem o šéfkuchaři bez čepice. Od té doby Jamie založil restauraci, změnil stravování v britských školách a způsobil převrat v domácím vaření.

Jamie Oliver oslavil v roce 2015 své 40. narozeniny a životní výročí oslavil osobní cestou po světě, kde zkoumal svůj vztah k jídlu a stav svého těla. Díky změnám v jídelníčku a životním stylu dosáhl zlepšení zdraví a docílil pocitu pohody. Své osobní zkušenosti, nabyté vědomosti a znalosti nutričního týmu promítl do své již 17 kuchařské knihy Superfood hravě a zdravě.

Jamie recepty sestavil aby, každé jídlo bylo výživné a šlo uvařit zhruba to stokoruny. Ovšem pozor, pokud ještě nemáte ve spíž vybavenou nejrůznějšími druhy ořechů, semínek, olejů, rozmanitých bylinek, celozrnnou rýží a těstovinami, vše nejlépe v biokvalitě, první nákupy ingrediencí vaši peněženku značně provětrají.

V knize najdeme recepty na 30 snídaní, 30 obědů a 30 večeří, k tomu několik dalších tipů na chuťovky a drinky. Všechny obědy a večeře jsou koncipovány tak, že mají méně než 600 kcal a tudíž je lze mezi sebou měnit dle chuti.

Jako geniální spatřujeme přehled, kolik dýňových semínek, sušených meruněk, brusinek nebo třeba rozinek tvoří 100 kcal a kolik si tedy můžeme zobnout místo svačinky.

U každého receptu jsou v dolní části uvedeny nutriční a kalorické hodnoty a stejně tak doba přípravy.

V zadní části knihy pak najdete v jakém poměru má vaše tabule obsahovat zeleninu a ovoce, sacharidy, mléčné výrobky a pitné vody. Mimo to se autor věnuje nakupování, biopotravinám, spánku a návodu, co dělat, chcete-li žít do sta let?

Pokud to myslíte se zdravým životním stylem a vyváženou stranou vážně, může být tato kuchařka dobrým odrazovým můstkem. Najdete v ní hodně inspirací na kombinace, které by vás dost možná ani nenapadly. Ruku na srdce, koho by napadlo servírovat k snídani sušené švestky dušené v černém čaji podávané s jogurtem, mandlemi a banánem na topince?

Co můžeme z knihy doporučit?

Uvařili jsme špagety carbonara s hráškem a mandlemi a resumé? Jsou famózní! I když jsme zvyklí na typické špagety carbonara a moc nám chutnají, tyto jsou chuťově mnohem zajímavější a přesto, že se jedná o zdravý pokrm nechyběla v nich slanina! Jakto? I tuk je (nejen podle Jamieho) důležitou složkou potravy.

Také jsme se pustili do ochutnání opečeného kuřete na kurkumě s humusem a paprikami. I tento pokrm byl moc dobrý a dáme ruku do ohně za to, že jej zvládne připravit i naprostý lajk.

Ten mimochodem zvládne uvařit i houbové kari s červenou čočkou. V originálu receptu je pokrm podáván s chlebovými plackami papadam, které jsme ale bohužel nesehnali, a tak jsme je úplně vynechali. Přesto nás výsledek nadchl.

Komu je kniha určena?

Tato kuchařka není určena pro širokou veřejnost, ale pro ty kdo chtějí udělat něco pro své zdraví a hledají zdroj informací jak na to. Ale pozor, to že si knihu koupíte, neznamená, že se zavážete k čistě zdravému jídelníčku. Sám autor říká: „I nutriční specialisté jedí dorty.“, a proto se podle této knihy řídí ve dnech od pondělí do čtvrtka a od pátku vaří raději třeba podle kuchařky Pohoda v kuchyni.

Pokud váháte s koupi, doporučujeme si knihu prohlédnout, třeba vás o prodeji přesvědčí fantastické fotografie, které fotil Jamie sám. Krásný obal a celkové zpracování knihy jsou silným argumentem pro koupi.

Oliver Jamie, Superfood hravě a zdravě, 2016, 1. vydání originálu: 2015, MLD Publishing s.r.o., 312 s., ISBN 978-80-905003-8-9.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>