Jsou jeřabiny jedlé?

jerabiny

Jeřabiny má většina z nás spojené se začátkem školního roku. Jakmile se na jeřábech začervenají plody, je jasné, že prázdniny jsou u konce.

Na celém světě se tento strom vyskytuje v několik desítek druhů. U nás se pěstuje jedlá odrůda Moravský sladkoplodý (Sorbus aucuparia varieta edulis).

Lidově tento strom známe jako jeřabinu, jeřábka, korálka či třeba jeřába ptačího. Přesto, že byla sladkoplodá odrůda objevena již počátkem 19. století, dodnes mnoho lidí netuší, že jeho plody jsou jedlé.

Jak poznat sladké plody?

Sladkoplodou formu jeřábu snadno rozeznáme od jeřábu obecného. Listy sladkých jeřabin mají pilovitý okraj pouze do půlky listu, zatímco divoká forma se zubatí po celém obvodu listové čepele.

Kdy plody sklízet? 

Plody jeřábu jsou světle červené, chuti natrpkle kyselé. Sklizeň začíná v druhé polovině září, ale plody na stromě vydrží až do listopadu. Čím později plody sklízíme, tím sladší budou. S přibývajícím časem se však plody scvrkávají. Ideální je sklízet jeřabiny po prvním mrazu.

Co s jeřabinami v kuchyni?

Z plodů je možné vyrábět kompoty, džemy marmelády, sirupy či třeba omáčky. Skvěle se kombinují s jablky či hruškami.

Jeřabiny je vhodné sušit či tepelně opracovat, látky v nich obsažené totiž mohou dráždit sliznice žaludku i střev, a způsobovat tak nevolnosti. Sušením či tepelným zpracováním ale tato vlastnost mizí.

Více céčka než v citrónu

Plody mají značný léčivý účinek. Mají vysoký obsah vitaminu C, a to dokonce více než v citrónu. Výhodou je, že vitamin C z těchto plodů je vysoce stabilní i ve šťávách.

V lidovém léčitelství se tyto plody používají jako prostředek snižující vysoký krevní tlak nebo při poruchách štítné žlázy. Mají také projímací a močopudný účinek, obsahují hlavně organické kyseliny, cukry, třísloviny, pektiny, karotenoidy. Bez obav mohou jeřabiny zařadit do jídelníčku i cukrovkáři. Diabetické sladidlo Sorbit se totiž získává právě z plodů jeřábu.

Sandra Š.
foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>