Kopřiva, bylina do nádivky i polévky

Kopřiva je považována za jeden z nejhorších plevelů, to proto, že žahá a že roste u hnojišť, kompostů, smetišť a tak podobně, přesto všechno je svou chutí v kuchyni nenahraditelná.

Nejlepší doba ke sběru kopřiv je na jaře. Od března do dubna se sklízejí především mladé výhonky, pokud však kopřivu kosíme, můžeme ji sklízet téměř celý rok.

Hojně bývá kopřiva využívaná v období Velikonoc, a to v podobě nádivek a polévek. Neváhejte a vyzkoušejte je také!

Kopřivová polévka

Pro 2-3 mlsouny:

400 g listů kopřiv, 40 g polohrubé mouky, 40 g másla, 200 ml mléka nebo smetany, 40 g cibule, 1 stroužek česneku, 1 vejce, sůl, 2 rohlíky

Kopřivová nádivka

6 starých rohlíků, 4 vejce, 40g rozpuštěného másla, 2 hrsti nasekaných kopřiv, muškátový oříšek, sůl, pepř, (hrst loupaných mandlí)

Troubu předehřejeme na 200 °C . Kopřivy spaříme horkou vodou, abychom je zbavili pálivosti. Pak je nasekáme na menší kousky. Oddělíme bílky od žloutků. Pečivo nakrájíme na malé kostičky a smícháme s rozpuštěným máslem, žloutky, kopřivami a muškátovým oříškem. Směs osolíme a opepříme. Z bílků ušleháme sníh a opatrně ho vmícháme do směsi na nádivku. Formu vymažeme máslem a naplníme nádivkou. Povrch uhladíme a pokud máme rádi, můžeme posypat mandlemi. Pečeme zhruba půl hodiny, hotová krásně zezlátne a bude pevná.

Proč jíst kopřivy?

Kopřiva má značné léčivé účinky, má čistící, detoxikační, antirevmatické účinky a snižuje krevní tlak. Kopřivy působí dobře na žaludek a játra, podporují trávení, vylučování žluči a vyprazdňování střev. Na jaře pomáhají oživit metabolismus.

Sandra Š.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>