Květák – lék na střeva

Květák (lidově nazývaný karfiol) je nejjemnější košťálovou zeleninou. Z botanického hlediska patří ke stejnému druhu jako brokolice a všechny druhy zelí. Kromě bílé odrůdy květáku existuje ještě zelený a fialový. Květák má bílé zdužnatělé květenství, které obepínají tmavě zelené listy. Jakmile se listy odstraní, květák zežloutne.

Květák rozdělujeme na raný, letní, letně podzimní a zimní. Zcela běžně pěstuje i u nás. Pěstuje se ze semínek, která se vysévají do skleníků, pařenišť nebo z předpěstovaných sazeniček. Květák potřebuje po celou vegetační dobu pravidelnou zálivku.

Patří mezi nejzdravější zeleniny. Ve 100 g obsahuje daleko větší množství vitamínu C než doporučená denní dávka. Dále obsahuje v menším množství vitamíny skupiny B, vitamín E a provitamín A. Dále obsahuje mnoho vody, vlákniny, bílkovin, sacharidů, minerálních látek a jen malé množství tuků.

Je velice dobře stravitelný a doporučuje se lidem s žaludečními chorobami jako je gastritida, vředy či dyspepsie. Protože reguluje průchodnost střev, napomáhá při zácpě. Spolu s mrkví a chřestem je velmi vhodný při akutním zánětu žaludku nebo střev, díky nízkému obsahu sodíku a tuků a množství draslíku pomáhá zmírňovat problémy se srdcem a oběhovou soustavou. Protože pomáhá vylučovat přebytečnou vodu z tkání, napomáhá celkové detoxikaci těla. Jeho konzumace se naopak nedoporučuje při žlučníkových kamenech, mohl by totiž narušit proces trávení. Konzumace květáku alespoň jednou týdně, snižuje o 52 % riziko nádoru prostaty a u žen s rakovinou prsu.

Květák má typickou nasládlou chuť a intenzivní aroma, které se ještě zvýrazňuje při vaření ve vodě. Lze jej konzumovat syrový například v salátech. Tak je zaručené zachování vitamínu C, avšak i po jeho uvaření si uchová polovinu z původní dávky. Může se vařit, dusit, gratinovat, smažit či zapékat. V Čechách je velice oblíbený obalovaný v trojobalu. Vynikají z něj jsou krémové polévky. Je možné jej dochucovat různými druhy koření. Květák ohřívaný v páře a pokapaný olivovým olejem a citrónovou kůrou je dobře stravitelný a mnohem méně nadýmá.

Mnoha lidem vadí nepříjemné aroma při vaření květáku, které způsobují obsažené sirné látky, a proto jej připravují v uzavřené nádobě. To však není správně, síra se v hrnci hromadí a může negativně ovlivnit chuť zeleniny. Nežádané aroma pomůže snížit bobkový list či nové koření. Po dovaření by se měl rychle ukončit tepelný proces a měl by se zchladit v ledové vodě. Jedině tak zůstane květák al dente a nerozbředne.

Květák můžeme téměř celoročně nakupovat v supermarketech a prodejnách ovoce a zeleniny. V jednotlivých obdobích se jen liší jeho cena. Nyní však začíná jeho sezóna, a tak bude cenově nejdostupnější. Čerstvý květák má souměrnou bílou růžici ukrytou ve svěžích listech. Při nákupu je třeba si dát pozor na to, abychom kupovali zdravý kus, který není ovadlý, zažloutlý, žčernalý nebo nahnilý.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>