Namísto čočky kuličky hroznů a rozbité talíře – jaké jsou evropské novoroční zvyky?

silvestr

Poslední den v roce je v našem kalendáři zasvěcen památce papeže Silvestra I., který zemřel v tento den roku 335 našeho letopočtu. V původním juliánském kalendáři připadal konec roku v různých zemích na různá data. Sjednocení přinesl až gregoriánský kalendář, který postupně začala během 16. století užívat většina křesťanských zemí. Na evropském a americkém kontinentu se v předvečer nového roku slaví od poloviny 19. století.

Ne všichni se ovšem řídí gregoriánským kalendářem, a tak se i dnes ve světě vítá celá řada „nových roků“. Pravoslavná církev a s ní věřící v Rusku, Srbsku a dalších zemích vychází z juliánského kalendáře, v němž Nový rok připadá na 14. leden kalendáře gregoriánského (i když většina Rusů slaví oba příchody nového roku).

V Evropě si většinou lidé hlavně připíjejí a vzájemně si přejí šťastný nový rok. V některých zemích ale stále najdete tradice, které se váží výhradně k přelomu roku.

Evropské silvestrovské a novoroční zvyky

Holandsko – koblihy

V Holandsku jedí Olie Bollen (olejové koule), tedy malé sladké koblihy. Kulatý tvar koblížků symbolizuje cyklus celého roku.

Německo, Polsko a Skandinávie – sledi

Severoevropané si nedovedou představit novoroční oslavu bez ryb, konkrétně bez sledě. Němci a Skandinávci a často Poláci věří, že kdo sní sledě, nebude v dalších měsících trpět hladem.

Španělsko – hroznové víno

Ve Španělsku si můžete v ulicích koupit kelímek s přesně odpočítanými 12 kuličkami vína. Španělé o totiž o půlnoci jedí hroznové víno. S každým úderem zvonu snědí jednu kuličky, což má přinášet štěstí na celý další rok.

Wales – chleba a ovoce

Ve Walesu se lidé na Nový rok vzájemně obdarovávali a výjimkou nebyly ani peníze. Dnes si ale dávají spíše symbolický skrojek chleba se sýrem a děti dostávají ovoce a rozinky.

Dánsko – rozbité talíře

Dánové mají nákladnější oslavy. U dveří blízkých a přátel rozbíjejí na důkaz svého přátelství nádobí, čím vřelejší přátelství, tím více nádobí.

Řecko – granátové jablko 

V Řecku věší na dveře domu cibule jako symbol znovuzrození. Věší jej vedle granátového jablka, které tam visí již od Vánoc. Jakmile se blíží půlnoc, vybraný jednotlivec hodí granátovým jablkem o dveře tak, aby se rozbilo. Starý rok tak oficiálně skončí.

Česká republika – čočka

U nás se již tradičně na Nový rok jí čočka (nebo hrách) – to proto, abychom měli dost peněz. Naopak je dobré se vyhnout drůbeži, aby neuletělo štěstí.

Martina Mlsná
foto: picjumbo.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>