Ribollita – toskánská zeleninová polévka s chlebem

ribollita

Uvařte si známou toskánskou zeleninovou polévku.

Název polévky je odvozen od slova bollire. Bollire znamená v italštině vařit a předpona ri- znamená znovu. Ribollita je tedy znovu vařená polévka. Název napovídá způsob přípravy, polévka se jeden den uvaří a druhý den se znovu povaří i s chlebem, který se v ní přes noc rozležel.

Polévka byla a je v toskánských venkovských domácnostech velmi oblíbená. Vaří se velký hrnec s touto polévkou neustále na plotně a polévka se ohřívala znovu a znovu. Je to ideální pokrm zimního období.

300 g bílých fazolí
¼ hlávky kapusty
400 g zralých rajčat
400 g den starého bílého chleba (Benátský chléb, ciabatta, bageta)
1 větší brambora
1 větší cibule
2 mrkve
80 ml panenského olivového oleje
mletý pepř
sůl
bylinky (petrželka, bazalka, šalvěj, celerová nať)

Seznam surovin je jen orientační. Nejdůležitější jsou fazole a kapusta. Lze přidat i slaninu, česnek, pórek, cuketu, hlávkové zelí, fazolové lusky a další druhy zeleniny.

Jak se vaří ribollita?

Fazole přes noc namočíme. Druhý den slijeme a uvaříme v čerstvé vodě doměkka. Z kapusty vykrojíme košťál a listy nakrájíme na kousky. Slupku rajčat nařízneme do kříže, spaříme je vroucí vodou a na chvilku ponoříme do studené vody a poté je oloupeme. Z oloupaných a rozpůlených rajčat vymáčkneme semínka a dužinu nakrájíme na kostky. Bramboru také oloupeme a nakrájíme na kostky. Cibuli a mrkev nakrájíme nadrobno, bylinky nasekáme a vše opečeme ve velkém hrnci na olivovém oleji. Až cibule zezlátne, přidáme rajčata, fazole i s vodou, ve které se vařily, bramboru a kapustu. Vaříme, až do změknutí brambor, poté osolíme a opepříme. Přilijeme horkou vodu a necháme ještě asi hodinu pomalu vařit. Chleba navrstvíme do velkého hrnce, zalijeme polévkou a necháme rozležet do druhého dne, kdy ribollitu znovu krátce povaříme. Měla by být tak hustá, že se dá téměř jíst vidličkou. Podáváme pokapané panenským olivovým olejem.

Sandra Špačková
foto: simpleprovisions


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>