Rozmarýn na bolest kloubů

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) lidově řečený rozmarýna či rozmarýnka je stálezelená rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jeho latinský název je velmi poetický, má původ ve slovech marine a rosa v překladu znamenající “mořská růže”.

Rostlina má tvar keře dorůstající až do výšky 2 metrů. Je charakteristický úzkými zespod chlupatými listy. Na jaře kvete světle modrými či bílými květy.

Rozmarýn je původem ze Středomoří, odkud se postupně rozšířil po celé Evropě. I nás je možné jej pěstovat na slunném stanovišti, abychom jej udrželi košatý a podpořili jeho růst, je potřeba jej pravidelně zastřihávat. Jeho kulturní pěstování je nejvíce rozšířeno ve Velké Británii a v Mexiku.

Ve středověku se rozmarýn používal především jako léčivá bylinka. Stal se součástí mnoha náboženských obřadů, při kterých vyjadřoval věrnost a lásku, právě proto se používal jako odzdoba do svatebních kytic a věnců.

Listy rozmarýnu je možné sklízet po celý rok, největší sílu ale mají v období před květem. Tehdy je vhodné ostříhat několik větviček, svázat je a zavěsit k usušení. Nebývá tomu u rostlin příliš často, ale i květy rozmarýnu jsou lahodné a hodí se ke konzumaci. Nejčastěji se přidávají do džemu či kandují.

Listy se výtečně hodí k tučnějším masům (kachní, skopové, vepřové). Hodí se i k bramborům, sýrům, rybám a těstovinám. V grilovací sezóně pro něj najdeme mnoho uplatnění. Větvičku rozmarýnu stačí přidat do uhlí, je neuvěřitelné, že i to maso krásně provoní. Otrhané větvičky pak lze využít namísto grilovacích jehel. Vůně a chuť rozmarýnu je velmi intenzivní, proto stačí přidávat do pokrmů menší množství. Rozmarýnový ocet a olej je naprosto delikátní mlsání.

Rozmarýn má mnoho využití jako bylina. Stimuluje krevní oběh, napomáhá mírně zvýšit tlak, ale zároveň zklidňuje pocity úzkosti a stresu. Doporučuje se u bolestí nervového původu (migrény aj.) a u pocitů. Ve formě čaje je vhodný při nespavosti a problémů s nadýmáním a nechutenstvím. Při bolestech svalů a kloubů je dobré dát si rozmarýnovou koupel. V koupeli rozmarýn prospívá namoženým svalům, a dokonce revmatismu.

Ovšem pozor, kromě všech ostatních vnitřních orgánů podporuje i prokrvení dělohy, proto není jeho přílišná konzumace doporučena těhotným ženám! Opatrně by s ním měli nakládat i lidé trpící vysokým krevním tlakem.

Stejně jako květy levandule odpuzuje hmyz, proto se rozmarýn vkládá do sáčků a dává do šaten.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>