Citronová tráva – jak s ní naložit v kuchyni?

citronova trava

Citronová tráva alias voňatka citronová známá také jako citronela je bylina pocházející z Asie.

V asijské kuchyni se bez ní kuchaři neobejdou, je ale velmi rozšířená také v indonéské, thajské a indické kuchyni.

Tip: Vyzkoušejte osvědčené asijské recepty.

Citronová tráva má pikantní chuť a aroma podobné citronu, pokrmy ale neokyselí. Rafinovaně se využívá ke zvýraznění i potlačení chutí ostatního koření.

Jak citronelu použít v kuchyni? 

Výborně se hodí do pokrmů z rýže, kuřete, ryb, krevet a darů moře. Do jídel se nejčastěji využívá nejměkčí část stonků. Její tužší části se využívají jako koření, například k dochucení vývarů (před podáváním se ale odstraní).

Čerstvou citronovou trávu lze také nasekat do zeleninových salátů, sušená se zase často přidává do čajových směsí. Velmi chutná je kombinace se zeleným čajem.

Mimo vaření se pak hojně používá i v kosmetických přípravcích, k výrobě solí do koupele, parfémů či esenciálních olejů.

Pomáhá na chřipku, trávení i koncentraci

Citronová tráva není jen skvělá bylina, pro své antibakteriální účinky se užívá při zdravotních potížích, jako nachlazení, či potíže s trávením. Při bolestech žaludku a špatném trávení se doporučuje čaj z citrónové trávy. V Indii je čaj podáván jako prostředek proti kašli a revma. A v Číně je mimo jiné doporučován k očistě krve.

Tip: Pokud potřebujete relaxovat a koncentrovat své myšlenky, je koupel z odvaru z citronové trávy to pravé.

Kde citronovou trávu koupit? 

Voňatku lze koupit ve svazcích ve větších supermarketech a asijských obchodech. Lze ji ale pěstovat i doma – od jara do podzimu se pěstuje v truhlíku za oknem nebo na zahradě a na zimu se přenáší do bytu.

Martina M.
foto: Media Mike Hazard


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>