Jak uchovat sýry?

foodiesfeed-com_syrove-prkenko

Dnes nebývá zvykem vlastnit temný, studený a dobře větraný sklep, který by mohl plnit funkci spižírny. Nezbývá tedy než se spolehnout na ledničky a pro uchování sýry dodržovat několik základních pravidel.

Je důležité si uvědomit, že sýr je živoucí a velmi citlivá potravina, které musíme dopřát tu správnou vlhkost a teplotu. Sýr nepřetržitě zraje a proto je citlivý na teplo a chlad. Když je mu teplo, rychleji zraje a rychleji se kazí, když je mu chladno, snadno zase hořkne. Pro delší uchování sýrů je ideální teplota mezi 4 – 6 stupni Celsia. Pokud jste velcí konzumenti čerstvých sýrů, vyplatí se vám investovat do ledničky, ve kterýé jsou jednotlivé přihrádky s kontrolovanou teplotou a vlhkostí a případně i s vakuovacím kontejnerem. Jedině tak lze totiž sýry uchovávat opravdu dlouho.

Pravidla pro správnou konzervaci sýrů:

  • Sýry, které jsou zabaleny již ve speciálních papírech a krabičkách, ponecháme v původním obalu. Pokud je nesníme najednou, musíme je vždy pečlivě zabalit.
  • Sýry, které nejsou balené a jsou již nakrájené na plátky (tvrdé či polotvrdé) opět ponecháme ve speciálním obalu, anebo je zabalíme do potravinové fólie, v opačném případě sýr zoxiduje a oschne.
  • Plísňové sýry uchováváme zabalené v alobalech.
  • Měkké sýry, které mají tendence se rozpouštět je dobré uchovat hermeticky uzavřené v obalech, které jim pomohou udržet tvar.
  • Mozzarellu je potřeba uchovat v původní syrovátce, pokud ji nesníme celou, ale syrovátka se nedochová, uchováváme ji v mléce smíchaném s vodou.
  • Tvrdé sýry, které jsou určeny ke strouhání, můžeme zabalit do utěrky navlhčené a bílým vínem nebo mírně slanou vodou. Vlhkost dokáže ztvrdlé sýry oživit.

V zásadě tedy platí, zabalit kusy sýra do papíru, fólie nebo alobalu a uzavřít do vzduchotěsných misek.

Sýry by se neměly podávat studené. Je dobré je ideálně jednu a klidně i dvě hodiny před konzumací vyndat z lednice a nechat je ještě v obalech a teprve poté podávat.

Sandra Špačková
foto: foodiesfeed.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>