Mango – pro kvalitní zrak

Mango je tropické ovoce, které je plodem stromu mangovníku. Nejčastěji roste v jižní a jihovýchodní Asii, ale rozšířené je i v Africe. Mangovník je dvacet metrů vysoký strom, na kterém vykvete přibližně čtyři miliony květů ročně, z nichž se jen přibližně dvacet pět tisíc vyvine v plod.  Mangovník se průměrně dožívá sta let a za tuto dobu stihne urodit až dva miliony kusů ovoce. Jeho plody jsou výjimečné nejen svou chutí a vůní, ale i pozitivními účinky.

Mango velice dobrým zdrojem vitaminů A, jeden plod obsahuje doporučenou denní dávku tohoto vitamínu. Ze všech druhů ovoce má mango nejvyšší podíl vitaminu A, ne však větší než je v mrkvi. Dále obsahuje vitamin C, beta-karoten a vlákninu. Je jen málo tučné, a proto bývá doporučováno při dietách. Lze ho použít i při zrakové únavě a šerosleposti, působí preventivně proti infekcím a nemocem z nachlazení a také uklidňuje nervy. Mango má zároveň močopudné účinky. Je poměrně bohaté na draslík, ale chudé na sodík. Bývá doporučováno při vysokém tlakem, pomáhá jej totiž redukovat.

Nedostatek vitaminu A způsobuje i vysoušení pokožky a právě konzumace manga může udržovat pokožku v dobrém stavu. Přispívá k jejímu přiměřenému zvlhčování a díky betakarotenu pomáhá udržovat její správný odstín. Zvýšený přísun tohoto ovoce se doporučuje při ekzémech, kožních onemocnění a proti předčasnému stárnutí kůže.

Přes všechny kladné vlastnosti, je mango také výrazným alergenem. Mělo by se tedy loupat za pomoci nože, aby se snížilo riziko alergické reakce.

Mango je lahodné a šťavnaté ovoce s výraznou chutí i vůni. Asi nejchutnějším druhem manga je Manila, známá svou sytě žlutou barvou. Jíst se dá jak syrové, tak tepelně upravené. Čerstvé je ale nejpřínosnější, protože se v něm zachovávají všechny zdraví prospěšné látky. Výtečné je jak samotné, tak jako součást ovocných salátů nebo zmrzlinových pohárů. Skvěle chutná i nakrájené na malé kousky, smíchané s bílým jogurtem a kapkou citrónové šťávy. Dají se z něj připravovat také velmi dobré a vláčné džemy, marmelády a dokonce i sirupy. Velice oblíbené je ve formě mango-chutney, které se připravuje rozvařením manga s jinou zelenuinou a různých koření. Takové chutney se pak používá pro zpestření chuti pokrmů z ryb, drůbeže, ale i jiného masa.

U manga je při nákupu velmi obtížné poznat, kdy je plod zralý. Při stlačení prstem by se měla slupka mírně promáčknout. Na slupce by neměly být žádné tmavé skvrny. Plod by měl především příjemně vonět. Jako většina exotických plodů nepatří do lednice. Nesvědčí mu ani pokojová teplota nad 20 °C. Nejlépe mu bude na chladnějším místě, třeba na chodbě nebo ve spíži.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>