Pálí vás často žáha? Zapracujte na změně jídelníčku!

A,Woman,Suffering,From,Acid,Reflux,Or,Heartburn,On,Gray

Nepříjemný palčivý pocit uprostřed hrudníku, někdy doprovázený kyselou pachutí v ústech a nutkáním k odříhnutí. To jsou typické příznaky pálení žáhy, odborně nazývaného pyróza.

Kromě obtěžujícího stavu může vést pálení žáhy k poškození sliznice a vzniku jícnových vředů. Přecházet mu můžete úpravou jídelníčku a celkově životního stylu.

Proč nás vůbec pálí žáha?

Pálení žáhy způsobuje špatně fungující svěrač mezi jícnem a žaludkem. Kvůli tomu dochází k tzv. gastroezofageálnímu refluxu, při kterém se natrávená potrava vrátí zpět do jícnu nebo dokonce i do úst. V ten moment pociťujeme pálivou bolest za hrudní kostí, pálení v krku a hořkokyselou pachuť v ústech. Na léčbu se obvykle využívají léky ke snížení kyselosti žaludečních šťáv nebo na snížení tvorby žaludečních kyselin dostupné i bez lékařského předpisu. Pokud však potíže přetrvávají, je potřeba konzultovat vhodnou léčbu s lékařem. Při častém pálení žáhy totiž hrozí poškození sliznice jícnu a vznik vředů.

Bonbony nahraďte mandlemi

Spouštěčem pálení žáhy bývá obvykle dráždivé jídlo a pití. Potíže se objevují po konzumaci sladkého nebo kořeněného jídla, pití kávy a alkoholu. Pozitivní vliv mají na pálení žáhy naopak mandle, med, fenykl nebo ananas. Při pálení žáhy se proto doporučuje omezení rizikových potravin a zvýšení konzumace těch prospěšných. Pomáhá třeba také jablečný ocet, citronová šťáva, kurkuma nebo šťáva z čerstvých brambor.

Pálení žáhy = nezdravý životní styl

Kromě potravin se na pálení žáhy podílí nezdravý životní styl. Více se objevuje u pacientů s obezitou, kuřáků a osob potýkajících se často se stresem. Cestou ke zlepšení stavu je také pohybová aktivita, která pomůže snížit tělesnou hmotnost. Na pálení žáhy mají však vliv také drobné změny v jídelním režimu. Jídlo snězte v klidu, v sedě a krátce po konzumaci se neohýbejte v pase a nezvedejte těžké předměty. Poslední jídlo si naplánujte 4 hodiny před usínáním, abyste ho stihli dobře strávit.

V těhotenství nezbývá než vydržet

Pálení žáhy je také typickým příznakem těhotenství. Dochází k němu v důsledku hormonálních změn a kvůli tlaku zvětšujícího se plodu na žaludek. Vzhledem k omezení léků vhodných pro těhotné je ideální odstranit pálení žáhy režimovými změnami (konzumace jídla 4 hodiny před usínáním, menší porce vícekrát denně, vyhýbání se rizikovým potravinám apod.). Z babských rad se pro nastávající maminky hodí sklenice vlažné vody, nastrouhaná mrkev nebo žvýkání žvýkačky v momentě, kdy se potíže dostaví. Některé volně prodejné léky na pálení žáhy mohou užívat i těhotné, ale vždy jen po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Pozitivní zprávou však je, že pálení žáhy způsobené těhotenstvím většinou vymizí samo po porodu.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>