Špenát proti vráskám

Špenát pochází z oblasti Íránu a Afganistánu, kde byl pravděpodobně vyšlechtěn ze svého planě rostoucího předka. Do Evropy ho přinesli španělští obyvatelé a postupem času si získal velkou oblibu.

Špenát je zelenina, která má příznivý vliv na celkové zdraví člověka, protože dokáže usměrňovat a ozdravovat široký záběr životních funkcí. Obsahuje řadu užitečných látek, ale navzdory rozšířenému názoru neobsahuje velké množství železa.

Mýtus, že špenát je obrovskou zásobárnou železa, je velmi starý. Už v roce 1870 publikoval doktor. E. von Wolf práci, ve které tvrdil, že špenát má desetkrát víc železa než jiná listová zelenina. Špenátománie ale vypukla ve 30. letech dvacátého století, kdy se objevil Pepek námořník, který špenátu vděčil za své svaly. Nicméně už v roce 1937 přišli vědci se zjištěním, že špenát má jen desetinu uvedeného množství železa. Doktor von Wolf prý způsobil tento omyl nechtěným posunem desetinné čárky, špenát tedy obsahuje jen 3 mg železa.

Špenát se může pochlubit vysokým obsahem karotenoidů, především betakarotenu. Betakaroten je vysoce funkční antioxidant, chrání naše tělo před negativními účinky slunečního záření a zlepšuje opalování kůže, přispívá k zachování mladého vzhledu a pomáhá v boji proti vzniku vrásek.

Rovněž obsahuje lutein, což je karotenový pigment, který lze najít v řadě doplňků stravy jako antioxidant. Užívání špenátu je všeobecně příznivé pro naše oči. Odborníci uvádí, že častější konzumace špenátu pomáhá očním onemocněním.

Kyselina listová je ve špenátu zastoupena ve velkém množství. Bývá hojně doporučována v době těhotenství, protože pozitivně působí na vývoj plodu. Má také kladný vliv na duševní zdraví, krvetvorbu a je prevencí kardiovaskulárních nemocí a náhlých mozkových příhod. Vedle kyseliny listové najdeme ve špenátu také biotin, který má dobrý vliv na naše vlasy a nehty.

Špenát je také bohatý na vápník, sodík, hořčík a mangan. Vyjmenované minerální látky ovlivňují krvetvorbu, metabolismus, stav kostí, zubů a působí i na tkáně, svaly a srdce. Nedostatek železa je tedy dostatečně vyvážen jinými zdraví prospěšnými látkami.

Špenát má v kuchyni široké uplatnění. Lze ho konzumovat syrovém stavu, kdy se báječně hodí do salátů. Nejčastěji ho známe tepelně upravený, a sice v podobě přílohy. Rozhodně musíte ochutnat  špenátovou polévku. Přidat ho můžeme i na pizzu, do omáček, omelet nebo pečiva.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>