Stupně propečení steaků

steak

V minulém magazínu jste se mohli seznámit s jednotlivými druhy steaků. Dnes vás seznámíme s jednotlivými stupni jejich propečení.

Většina lidí si své steaky nechává připravit někde mezi medium rare a medium well. Steakoví nadšenci si raději dopřejí jemně propečený, šťavnatý steak. V některých oblastech severní Ameriky dokonce existuje speciální „Chicago-style steak (v některých oblastech nazývaný Pittsburgh), který je připraven na požadovaný stupeň propečení a poté rychle „připálen“.

Množství času a stupeň propečení steaku však závisí na osobní chuti. Čím kratší dobu je steak připravován, tím šťavnatější, jemnější a krvavější je maso. Delší doba přípravy pak znamená větší stupeň propečení.

Seznamte se s termíny popisujícími stupeň propečení steaku.

Raw (syrový) – nepečený. Kromě speciálních pokrmů, jako je např. tatarský biftek, se steaky takto nepodávají.

Blue rare nebo very rare (velmi jemně propečený) – jen krátce ošlehnutý nad plamenem. Zvenku je opečen, avšak vevnitř zůstává krvavý.

Rare (jemně propečený, teplota středu 52 °C) – Z vnějšku je již tmavě-hnědý a vnitřek se také začíná zabarvovat, avšak je stále rudý.

Medium rare (středně propečený, teplota středu 55 °C) – Z vnějšku je tmavě-hnědý, střed steaku je růžový a zbytek vnitřku přechází pomalu do šedo-hnědé poblíž povrchu. Pokud zákazník neřekne jinak, mají být steaky takto upraveny.

Medium (teplota středu 60 °C) – Úplný střed je stále růžový, ačkoli zbytek masa už je zcela propečen do šedo-hnědé barvy.

Medium well, (Medium well) done (teplota středu 65 °C) – Maso už je téměř celé hnědé, pouze s náznaky růžové. Šťavnatost se pomalu vytrácí.

Well done (teplota středu 71 °C) – Maso je zcela propečeno – skrz naskrz. Šťavnatost a jemnost masa se vytratila maso vypadá suše, může být až gumové.

rdc
foto: jose ignacio pompe, unsplash


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>