Brambory nejen pro chudé

brambory-unsplash

To, že brambory pocházejí z Ameriky, ví snad každý. Od Inků je získali Španělé, jejichž zásluhou se dostaly do Evropy. Původně však nesloužily jako potrava, ale exotická květina. Až 18. století brambory dosáhly na významu jako potravina a hospodářská plodina. Na našem území se jejich pěstování rozšířilo až v 19. století. Díky své nenáročnosti získaly velice rychle na své oblibě.

Ačkoli jsou často nazývány jako potrava chudých, ony přitom chudé vůbec nejsou.

Obsahují bílkoviny, polysacharidy, vlákninu, tuky, esenciální aminokyseliny. Z vitaminů obsahují především vitamin C, který se sice tepelnou úpravou částečně ničí, přesto ale stojí za zmínku. Jejich slupka obsahuje vitaminy skupiny B, jako niacin, kyseliny pantotenovou a hlavně kyselinu listovou, která hraje důležitou roli při krvetvorbě či například pro plodnost a zdravý vývoj plodu v těhotenství.

Dále obsahují široké spektrum stopových prvků, jako draslík, hořčík, zinek, vápník, fosfor, železo, měď, fluor, sodík a další. Jsou tedy skvělým a levným zdrojem minerálů nutných pro naše zdraví. Neobejde se bez nich naše  srdce a cévní systém, hormonální procesy,metabolismus tekutin v těle, krvetvorbu, zdravé kosti, klouby, šlachy a svaly. v neposlední řadě také kůži, vlasy, nehty, obranyschopnost těla a pevné nervy. Brambory jsou také zdravé pro růst a zdravý vývoj u dětí ovlivňují hlavně růst kostí a svalové tkáně, a dokonce mentální vývoj a silnou imunitu.

Brambory obsahují i alantoin, který má hojivé a regenerační účinky, urychluje hojení sliznic i pokožky. Pravidelnou konzumací brambor můžeme dokonce přispět k léčbě vysokého krevního tlaku. Jestliže trpíme na  přílišné zadržování vody v těle, brambory mohou pomoci tyto potíže eliminovat.

Brambory zvládne uvařit snad každý. Mějte však na paměti, že pokud nemusíte, brambory neloupejte. Velké množství minerálů a vitaminů se skrývá právě těsně pod jejich slupkou. Lepší je brambory řádně umýt a uvařit celé, teprve poté je oloupat, nebo je konzumovat i se slupkou. Před jejich tepelnou úpravou odstraňte klíčky, ty obsahují jedovaté látky, toxické pro lidské tělo, které se nerozkládají ani tepelnou úpravou. Hodně naklíčené brambory se nedoporučuje konzumovat vůbec. Brambory vařte jen v malém množství vody, jedině tak dojde k minimálnímu odplavení výživných látek. Když vaříte brambory bez slupky, můžete následně slitou vodu použít např. do polévky, je v ní totiž stále dost živin.

 
foto: unsplash

Sandra Špačková


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>