Bylinkové špecle

Podle historiků se v roce 1725 objevila první písemná zmínka. Špecle však byly základem švábské kuchyně již od středověku. To dokládají středověké malůvky, na kterých byly speciální prkna na výrobu špeclí.

Špecle byly nedílnou součástí tamější kuchyně. Když švábští rytíři následovali knížete Barbarossa při jeho tažení do Svaté Země, součástí jejich výbavy bylo kromě meče i již zmíněné prkno.

O vzniku jejich názvu se diskutuje dodnes. Jednou z možností je odvození od slova Spatz – vrabec, kdy hospodyňka při přípravě drží těsto právě jako vrabce a odkrajuje malé kousky Spätzle. Druhou možností je původ v italském slově spezzato, což znamená rozlomený (roztržený). Ať tak či tak rozhodně byste měli toto německé národní jídlo ochutnat.

Podávají se jako přikrm s omáčkou nebo šťávou z masa. Z hlediska využití v kuchyni jde o německou obdobu např. slovenských halušek či maďarských tarhoní. Lze je jíst jako hlavní chod i přílohu.

Jak uvařit domácí špecle?

Pro 4 mlsouny:

500 g mouky
3 vejce
1 lžička soli
voda do těsta
2 lžíce rozpuštěného másla
2 hrsti pažitky nebo petržele

Mouku nasypeme do mísy, přidáme vejce a sůl. Promícháme a přidáme tolik vody, aby bylo těsto vláčné. Ve velkém hrnci přivedeme k varu osolenou vodu. A skrz haluškové prkýnko protlačíme těsto. Nemáme-li tuto pomůcku, dáme těsto na prkno a odkrajujeme z něj nožem kousky. Kousky ve vodě párkrát promícháme, aby se nepřilepily ke dnu. Jakmile vyplavou napovrch, necháme ještě minutku povařit a poté je slijeme. Propláchneme ve studené vodě a před podáváním je prohřejeme s rozpuštěným máslem, posypeme bylinkami a podáváme.

Sandra Špačková


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>