Rebarbora, dodá energii a povzbudí sexuální apetit

rebarbora

Rebarbora ((Rheum rhabarbarum) k nám doputovala z horských oblastí Číny a Tibetu.

Rebarbora neboli reveň získala své jméno, když z Tibetu doputovala do povodí Volhy a odtud ji poutníci zvaní barbaros přinesli do Evropy.

V Evropě ji jako první začali pěstovat Němci, Francouzi a Angličané. Právě ti ji dnes pěstují ve velkých sklenících a rádi by dosáhli udělení ochranné známky. Do zbytku Evropy se rozšířila už v novověku a do zámoří doplula až v 18. století. V České republice se pak nejvíce pěstovala na jižní Moravě.

První řapíky rebarbory dozrávají už koncem dubna. Podle staré pranostiky by se měla jíst jen do sv. Jana, tedy do 24. června. Potom už ztrácí dobrou chuť.

Rebarbora je známá pro svou kyselost. Vitamin C u ní nehledejte. Obsahuje hlavně vitaminy skupiny B a má velký obsah vápníku. To je však dosti ošemetné. Rebarbora obsahuje zároveň i kyselinu šťavelovou, a ta paradoxně zamezuje vstřebávání vápníku. Proto se doporučuje jíst ji s mléčnými výrobky.

Dále je bohatá na vlákninu, hořčík a obsahuje i kyselinu listovou. Je velmi energeticky výživná a pozitivně působí na lidskou vitalitu a povzbuzuje sexuální apetit. Mimo to pročišťuje organizmus, podporuje růst vlasů a vyživuje naši pokožku. Díky vláknině se její konzumace doporučuje při potížích se zácpou. V malé dávce působí blahodárně na žaludek, protože pomáhá vstřebávat potraviny. Působí na optimální tvorbu žluči a při větším množství působí močopudně. Obsahuje velké množství vlákniny, je tedy vhodná při redukčních dietách. Váže na sebe tuk.

Pozor však! Není vhodná ke konzumaci za syrova. Vždy ji uvařte. Kvůli kyselině šťavelové ji nevařte v hliníkových hrncích. Konzumují se jen řapíky – vždy je nutné je oloupat. Venku pěstovaná mívá totiž po obvodu tuhá vlákna. Listy nikdy nepoužívejte, obsahují velký obsah zdraví škodlivých látek.

Kvůli kyselině šťavelové se nedoporučuje lidem s ledvinovými, revmatickými a žaludečními potížemi. I když patříte k jejím fandům, s konzumací to nepřehánějte. Neměla by se konzumovat víckrát něž 2x týdně. Rebarbora není vhodná pro těhotné a kojící ženy a nedoporučuje se ani pro děti do 10 let.

Reveň má v jídelníčku zvláštní postavení. Jde totiž o zeleninu, která se využívá jako ovoce.

Nejvíce známá je v koláčích a bublaninách v kombinaci s jahodami. Lze z ní však vypálit vodka, uvařit polévka či omáčka. Zajímavá je její chuť v sirupu a džemech. Děti ji mají rády v nákypech a kynutých knedlících. Podávat ji můžete i s masem, dušenou, nebo dokonce smaženou.

V chladničce můžete reveň skladovat asi 4 týdny. Chcete- li si prodloužit její sezonu, pak ji zamrazte.

Ochutnejte rebarborovou bábovku jako od babičky.

Martina Mlsná
foto: Foundry, pixabay


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>