Ten nejlepší jogurt? Jedině domácí!

jogurt s ovocem

Nejlepší a nejchutnější výrobky jsou pochopitelně ty, které si připravíte sami doma. A připravit si doma lze ledacos, dokonce i jogurt. Vyrobit si zdravý domácí jogurt není nijak složité a je to ještě jednodušší, když k tomu máte ty správné kuchyňské nástroje.

Na výrobu jogurtu do 6 skleniček o objemu 200 ml budete potřebovat:

2 lžíce bílého jogurtu s živými kulturami

1 l mléka

Skleničky na jogurt vyvaříme ve vroucí vodě a stejně tak i víčka a všechny ostatní přístroje, které přijdou do styku s mlékem. Mléko ideálně v mlékovaru zahřejeme na přibližně 80 °C. Sundáme z plamene a dáme stranou ohřát na 40 °C.

V této chvíli mléko naočkujeme bakteriemi z jogurtu, a to tak, že do něj přidáme 2 lžíce jogurtu. Aby nevznikly hrudky, je dobré použít ruční mixér a jogurt v mléce rozmixovat. Přibližně po jedné minutě je dílo hotovo a můžeme přelít do připravených vyvařených skleniček. Skleničky pečlivě uzavřeme víčky a vložíme do předem zapnutého jogurtovače. Necháme pracovat 5-6 hodin nebo klidně i celou noc. Během té doby jogurt ztuhne a dozraje.

Nenechte se po prvním ochutnání odradit lehce nakyslou chutí domácího jogurtu, to je v pořádku. Poctivý jogurt má takto chutnat. Pokud to však nejste schopni skousnout, přimíchejte si k němu lžičku medu nebo třtinového cukru. Kdo by toužil po ovocném jogurtu, může do něj přimíchat domácí marmeládu nebo čerstvě nakrájené ovoce. Děti jistě ocení, když jim do jogurtu zamícháte kakao.

Jogurt je možné připravit i bez jogurtovače, ale obnáší to mnohem více starostí a péče. Po celou dobu jeho zrání musíte pečlivě udržovat teplotu mezi 35-45 °C.

Protože jistě víte, jak lépe naložit s 5 hodinami, než starostí s vytvářením tepla pro jogurt, je dobré si pořídit jogurtovač. Ten je naštěstí k sehnání prakticky všude, pokud ale chcete získat za málo peněz hodně muziky, pořiďte si rovnou multifunkčního pomocníka v podobě pekárny s jogurtovačem v jednom. Koupit ho lze z pohodlí domova prostřednictvím teleshoppingu.

S koupí takového přístroje neotálejte, když totiž budete k vynikáními jogurtu přikusovat domácí pečivo, ihned zjistíte, že není lepší snídaně.

 

Foto: Almazova Lily

Poklady klasické české kuchyně – Roman Vaněk lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>