Černý bez – pomocník při pocení, kašli i bolestivých kloubů

cerny-bez_unsplash

Černý bez (Sambucus nigra L.) je listnatý keř, který je velmi využívaný v léčitelství. Patří mezi nejoblíbenější a také nejznámější léčivé rostliny. Naši předkové si jej velmi vážili, o čemž svědčí i pořekadlo: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“

Je opředen celou řadou pověr. Údajně v něm sídlili duchové, kteří se mstili za zlo, které bylo spácháno v okolí. Proto se bez černý často vysazoval kolem chalup a stodol. Dnes se v těchto místech vysazuje proto, že svým zápachem odpuzuje hmyz a škůdce.

Hlavními obsahovými látkami jsou flavonoidy, silice, třísloviny, vitamin A a vitaminy skupiny B. Bezový čaj a sirup pomáhá při respiračních potížích jako jsou chřipka nebo bronchitida, pomáhá stimulovat pocení a usnadňuje vykašlávání, poradí si s průjmem i migrénou.
Na naše tělo má blahodárný čistící účinek. Různé odvary a výtažky se používají na bolestivé klouby a záda.

Z tohoto keře se dá sbírat prakticky všechno od květů, přes kůru, listy až po kořen. Listy a kůra obsahují jedovaté látky, proto se neužívají vnitřně. Naopak květy a plody jsou k užívání vhodné. Nejčastěji je z nich připravován čaj, šťáva a limonády. Mimo to se bez používá třeba do lívanců nebo do polévky. Z plodů se pak dělávají povidla a přidávají se i do marmelád.
Právě začíná doba, kdy se sbírají květy. Květ se sbírá v květnu a červnu a nejvhodnější pro sběr je doba kolem poledne. Květy sbírejte na čistém keři a následně usušte ve stínu, při maximální teplotě do 40°C.

Čaj z květů

Dvě lžíce sušených květů zalejeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat, přecedíme a podáváme ideálně s medem a citronem.

Bezový sirup

cca 30 květenství černého bezu
2 citrony
1,5 kg cukru
2 l studené, ale převařené vody

Květy zbavíme nejsilnějších částí stopek, omyjeme a zalejeme převařenou vodou, přidáme nakrájený citron a necháme jeden den odležet. Přecedíme do hrnce, přidáme cukr, rozmícháme a 5 minut povaříme. Poté naplníme do sterilizovaných lahví a skladujeme na temném místě při chladnějších teplotách i půl roku.

Recepty na bezová povidla a bezinkový likér, vám mlsáníčko přinese na podzim.

Martina M.
foto: Josef Štěpánek, unsplash


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>