Černý rybíz, vitaminová pilulka

cerny-rybiz

Černý rybíz je keř nebo strom, dorůstající do výšky až dvou metrů. Má pilovité listy a žlutozelené květy tvořící visící střapce. Plody jsou černé šťavnaté bobule.

Černý rybíz je poměrně mladá kulturní rostlina, protože ji neznali ani Řekové ani Římané. Původem je ze severní Asie a evropských částí Ruska a Sibiře. Až od 19. století byly tyto odrůdy zkulturněny. Nejvíce se pěstuje v Evropě a Americe. Pěstování černého rybízu je poněkud odlišné od pěstování červeného a bílého. Černý rybíz má rád větší vlhkost a dobře snáší stín, nesnese ale průvan. Vzrůstem je větší než červené a bílé odrůdy, a proto je potřeba pěstovat ho s větším odstupem.

Všechny pěstované druhy rybízu mají podobné účinky jako černý rybíz, ale léčebně nejúčinnější je právě tato. Ne nadarmo se mu přezdívá vitaminová pilulka. Ze všech bobulovitých plodů má nejvyšší podíl ovocných kyselin. Obsahuje velké množství vitaminu C. Jedna bobulka rybízu obsahuje až 2 mg tohoto vitaminu, množství kolem 40 bobulí pokrývá denní doporučenou dávku tohoto vitaminu.

Z důležitých prvků je v rybízu nejvíce zastoupen draslík a méně již vápník, fosfor, hořčík, sodík, železo, měď, zinek. Dále obsahuje silice, flavonoidy, třísloviny, ovocný cukr a mnoho sacharózy. Kombinace všech těchto zdraví prospěšných látek stojí za blahodárnými účinky rybízu na naši celkovou kondici.

Černý rybíz je lékem proti hemeroidům a křečovým žilám. Je to zásluha citrinu a rutinu, na něž je černý rybíz bohatý. Lidé trpící těmito obtížemi by proto měli rybíz často jíst podobně jako pohanku. Rybíz je i skvělým lékem při léčbě nachlazení. Proti bolestem v krku se doporučuje smíchat lžíci marmelády z černého rybízu s horkou vodou a pít několikrát denně. Extrakt z černého rybízu se také používá k potírání žaludečních a střevních infekcí.

Na černý rybíz by si měli dát pozor lidé, kteří trpí nadměrným překyselením žaludku nebo pálením žáh

Podobně jako u většiny léčivých rostlin i z černého rybízu se využívají listy. Ty obsahují řadu tříslovin, silic a vitamínů a působí jako velmi účinné antirevmatikum. Léčivý je i odvar z kořene, který pomáhá při zánětech jater.

Nejzdravější je samozřejmě konzumovat rybíz v syrovém stavu. Z černého rybízu jsou ale skvělé marmelády, džemy, kompoty, likéry, šťávy, džusy. Používá se u pečení koláčů, bublanin a dortů. Listy i plody černého rybízu je velmi dobré usušit a použít v zimě při zdravotních obtížích. To, že je plod dobře usušený poznáme, že při zmáčknutí nebarví. Z čerstvého listí černého rybízu se dá udělat voňavý a zdravý čaj. Stačí natrhat pár listů, umýt je a přelít horkou vodou. Po 10 minutách přecedíme a je hotovo.

 

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>