Ostružiny, na rýmu i potenci

ostruziny

Ostružiník je keř z čeledi růžovitých. Ostružiník u nás často roste  na okraji lesů. Velkou popularitu má i jako ovoce pěstované na zahradě. Jeho pěstování je totiž nenáročné, stejně jako jejich množení. Ostružiníky mají rády propustnou půdu a slunné místo. Rychle se rozrůstají, proto je lépe dohlížet na to, aby nám neporostly celou zahradu

Pokud vás v lese přepadne žízeň a únava, natrhejte si ostružiny. Obsahují totiž 70-80 % vody a rychle vstřebatelné ovocné cukry. Čerstvé ostružiny jsou zároveň skvělým zdrojem vitaminu C, látky nezbytné pro imunitu a detoxikaci organismu. Jsou velmi bohaté na karoteny – silné antioxidanty, které nás zbavují volných radikálů, regenerují sliznice a dodávají zdravou a přirozenou barvu naší pleti. Dále obsahují vitamin E, K, provitamín A a vitamíny skupiny B, draslík, vápník, fosfor, železo a zejména hořčík.

Léčivý účinek ostružin je výrazně posílen vysokým obsahem bioflavonoidů. Tyto látky jsou důležité hlavně pro trpící cévními potížemi, jako jsou křečové žíly, slabé cévní stěny, vysoký krevní tlak, hemoroidy, a dokonce problémy s erekcí u mužů. Konzumace ostružin je vhodná při léčbě nachlazení a infekčních onemocnění, angíny, chřipky, kašle nebo zánětu dutin. Ostružinový kompot či sirup je vynikající ke snížení horečky či léčbě zánětů horních cest dýchacích.

Dokonce i listy ostružiníku mají mnohé léčivé účinky. Připravuje se z nich čaj, který má navíc příjemnou chuť. Látky obsažené v listech působí především protizánětlivě. Tohoto účinku můžeme využívat například pro léčbu dásní a při infekcích v krku jako kloktadlo.

Čerstvé ostružiny jsou výborné jak samotné, tak jako doplnění jogurtových a tvarohových dezertů. Oblíbené jsou také, stejně jako jahody, rozmačkané s cukrem a smetanou. Můžeme je přidávat do koláčů, rozmixovat do ovocných koktejlů. Výborný je ostružinový sirup, který nám po krátké konzervaci vydrží i celý rok. Skvělé jsou i ostružinové džemy a marmelády. Pokud vám jejich chuť přijde příliš výrazná, zkombinujte je s nektarinkami, broskvemi a žlutými slívami – lahoda.

Nejlepší a nejzdravější je pochopitelně konzumace čerstvých plodů. Ostružiny jde snadno i zamrazit, usušit, zavařit a vynikající je i ostružinový sirup. Konzervací se v nich sice sníží obsah vitaminů, vysoký podíl rostlinných barviv ale zůstane zachován.

 

Martina Mlsná
foto: Yulia Khlebnikova, unsplash


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>