Kukuřično-rajčatový slaný koláč

Z kukuřice nemusíte jíst jen popcorn. Vyzkoušejte si z ní připravit výtečný kukuřičný koláč. V tomto receptu se do něj dává jen zelenina, ale všichni masomilci si ho časem jistě přizpůsobí a budou do něj přidávát špek nebo slaninu.

 

Na plech o průměru 23 cm:

 

1 velká plechovka (nebo kukuřice ze 3 klasů)

vařené kukuřice nahrubo nasekané

2 hrnky mouky

1 lžička kypřícího prášku

1 velká lžíce soli

180 g másla nakrájeného na malé kostičky

¾ hrnku mléka

3 lžíce majonézy

2 lžíce citronové šťávy

700 g masitých rajčat

hrst bazalky

1 lžíce nakrájené pažitky

pepř

100 g nakrájeného cheddaru

 

Mouku smícháme s pečícím práškem a solí, přidáme ¾ másla a ručně vše zpracujeme ve směs připomínající krupici. Poté přilijeme mléko a mícháme, dokud se vše nespojí v těsto. Vše spojíme v jednu velkou kouli, kterou rozdělíme na dvě části

Na stůl rozložíme folii, položíme na ní těsto, přikryjeme další vrstvou těsta a těsto vyválíme tak, aby mělo v průměru 28-30 cm. Strhneme vrstvu folie, těsto vložíme do formy a vytlačíme ho až do okrajů. Sundáme i druhou vrstvu folie. Troubu předehřejeme na 200°C. Smícháme majonézu a citronovou šťávu.

Rajčata nakrájíme na malé kousky, kdo nemá rádi slupku, může rajčata předem oloupat.

Polovinu z rajčat rozprostřeme přes těsto, zasypeme polovinou kukuřice, bazalkou a pažitkou. Osolíme a opepříme. Toto zopakujeme ještě jednou. Vrstvu potřeme citronovou majonézou a posypeme sýrem. Zopakujeme proces s druhou částí těsta a přiklopíme jím sýrovou vrstvu. Těsto na povrchu nařízneme do kříže. Zbylé máslo rozpustíme a mašlovačkou ho rozetřeme po povrchu. Plech vložíme do trouby a pečeme, dokud těsto nezezlátne a směs uvnitř nezačne bublat – asi 30-35 minut.

Vytáhneme z trouby a necháme vychladit na pokojovou teplotu.

 

Martina Mlsná


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>